Co zrobić, gdy stres w życiu codziennym odbija się na naszym zdrowiu psychicznym?

Zdrowie każdego z nas każdego dnia jest wystawiane na próbę. I tak, jak w przypadku zdrowia fizycznego co dzień jesteśmy narażeni na szwank, tak w przypadku zdrowia psychicznego – jak i nie bardziej. Dziś życie społeczeństwa, czy też przeciętnego Kowalskiego, skumulowane jest w wielkich aglomeracjach miejskich, co powiedzmy sobie szczerze dla zdrowia psychicznego człowieka nie jest najlepsze.

Człowiek przez setki (właściwie to tysiące) lat żył blisko natury. Nie było to życie może tak luksusowe, jakim jest dzisiaj, ale niebagatelne było jego znaczenie dla ludzkiego umysłu – jego odprężenia i spokoju. Nie dziwne jest to, że naturalnie w znacznej większości jadąc na wakacje wszyscy uciekamy w miejsca, które albo przypominają nam dzieciństwo – na wieś, czy dziecięce wyprawy z rodzicami – góry, morze, lub przygody z ówczesnymi rówieśnikami – lasy, jeziora.

Kojące dla naszego umysłu są bowiem dźwięki przyrody. Wystarczy jedynie siedząc nawet przy komputerze w pracy na chwilę wspomnieć dźwięk jaki wydaje wiatr, czy też jak liście poddają się jego tchnieniom i już nasz umysł na chwilę oddaje się w te objęcia z całego nieznośnie spiętego świata codziennego biznesu. Stąd pewne, i ze względu na komfort oczu pracowników, w wielu biurach pojawiają się zielone powierzchnie, a czasem niewielkie roślinki. I powinno być ich zdecydowanie więcej! Bo wyobraźcie sobie o ile przyjemniej siedziałoby się w biurze, w którym czuć było świeży tlen i widać kojącą dla oczu zieleń.

Niestety. Rzeczywistość jest jednak daleka od ideału i na co dzień większość z nas musi się mierzyć ze zdecydowanie innymi krajobrazem. Szarość, dźwięk telefonów, kliki myszek, i przycisków komputera. Sfrustrowane głosy kolegów, pretensje ze strony szefa. Stres i napięcie. Potrzeba wszystkiego zrobienia na zaraz. I nawet jednej roślinki, czy miłej panoramy do spojrzenia za oknem, bo jedyne co się widzi, to okna innych sfrustrowanych ludzi.

doktor3Stąd nie jest niczym dziwnym, że pomocy szuka się u specjalistów, gdy nasza frustracja zaczyna rosnąć i nie czujemy się szczęśliwi z pomocą przyjdzie nam na pewno psycholog. Na komfortowej kozetce będziemy mogli wreszcie my powiedzieć, co czujemy, potrzebujemy, chcemy, a co nas drażni.

Wiele problemów z naszej pracy może odbić się również na naszych związkach, z czym pomoże nam specjalista seksuolog. Niektóre problemy nawarstwiają się jednak przez lata, co może prowadzić do bardziej trwałych zaburzeń w naszym zdrowiu i tu możemy zasięgnąć opinii jaki psychiatra w Krakowie jest najlepszym specjalistą.

Artykuł powstał przy współpracy z

salvate logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *