Czy każdy bank udziela kredytów konsolidacyjnych?

Większość Polaków posiada przynajmniej jeden kredyt do spłacenia. Najczęściej jest to kredyt hipoteczny, który został zaciągnięty na zakup mieszkania bądź budowę wymarzonego domu. Zdarza się również, że posiadamy jednocześnie kredyt hipoteczny oraz kredyt konsumpcyjny. Czasami nawet mamy kilka kredytów i ich spłata jest dla nas problemem. Nawet jeżeli posiadamy odpowiednią ilość pieniędzy, żeby płacić miesięczne raty za wszystkie pożyczki, to często zdarza się, że po prostu zapominamy o terminowej spłacie, a to przyczynia się do naliczania odsetek. Można takiej sytuacji uniknąć jeżeli zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny.

Jak ułatwić sobie spłatę kredytów?

Konsolidacja kredytów umożliwia połączenie wszystkich naszych zobowiązań kredytowych w jedną pożyczkę, której rata będzie dopasowana do naszych możliwości finansowej. Konsolidacja pomaga w spłacie długów i pozwala na lepsze kontrolowanie finansów, ponieważ nie musimy już pilnować wszystkich terminów – mamy jeden kredyt, więc płacimy tylko jedną ratę miesięcznie, a nie kilka. Jest to duże udogodnienie, które pozwala zachować płynność finansową. Kredyty konsolidacyjne udzielane są na znacznie dłuższy czas niż jest to w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Takie rozwiązanie sprawia, że bank może nam obniżyć praktycznie do minimum miesięczną ratę. Dzięki temu nam będzie łatwiej spłacić wszystkie kredyty, które zaciągnęliśmy. Jeżeli posiadamy pożyczki na dużą kwotę, to być może przed konsolidacją kredytów bank będzie od nas jakiegoś zabezpieczenia – najczęściej będzie to hipoteka mieszkania bądź domu. Nie dla wszystkich jest to zapewne komfortowa sytuacja, ale z całą pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż czekanie aż komornik zapuka do naszych drzwi, ponieważ nie płaciliśmy rat w terminie i posiadamy spore zaległości.

Takie kredyty znajdują się w ofercie praktycznie każdego banku – co można sprawdzić wykorzystując ranking najlepszych ofert kredytów konsolidacyjnych – lecz w różnych bankach są różne zasady przyznawania kredytu konsolidacyjnego. Ogólne warunki są takie same, ale umowy mogą różnić się szczegółami i właśnie na te szczegóły warto zwrócić największą uwagę przed podjęciem decyzji o kredycie konsolidacyjnym. Warto sprawdzić ofertę wszystkich banków, ponieważ różnica może też być w wysokości miesięcznej raty, a dla niektórych osób może okazać się to najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego kredytu. W końcu na kredyt konsolidacyjny decydujemy się zazwyczaj wtedy, gdy suma wszystkich rat za kredyty zaczyna przerastać nasze możliwości finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *