Czy kurs pierwszej pomocy to obowiązek każdego?

W sytuacji zagrożenia życia ludzkiego każdy człowiek dorosły bądź kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Za brak takiej reakcji można zostać skazanym nawet na karę pozbawienia wolności. Od dziecka uczeni jesteśmy udzielać pomocy, kurs pierwszej pomocy pojawia się na każdym stopniu edukacji i jest prowadzony albo przez wykwalifikowanego do tego nauczyciela albo przez ratownika medycznego.

Są to jednak sytuacje sztucznie wykreowane, odgrywa się scenki, w które tak naprawdę angażujemy się pobocznie, ponieważ przed nami nie leży nieprzytomna, zakrwawiona osoba, tylko fantom lub nasz kolega z ławki. Może czasami te lekcje były brane niepoważnie, jakoś dobra zabawa i powód do śmiechu, jednak jest to jedna z najważniejszych umiejętności, ponieważ może zadecydować o ludzkim życiu.

Dlatego „szkolenie pierwsza pomoc” to tak często wpisywane hasło do wyszukiwarki internetowej, ponieważ ludzie czują, że brakuje im umiejętności na tym polu. Przede wszystkim kurs pierwszej pomocy powinny przejść osoby, które starają się o uzyskanie prawa jazdy, ponieważ jest to niezaprzeczalnie przydatna umiejętności. Najlepiej, żeby taki kurs przeprowadzony był w formie cyklicznej, tzn. nie było to jedno, na przykład godzinne, spotkanie w formie wykładu, tylko kilka spotkań z praktycznymi ćwiczeniami.

Warto szkolić się regularnie, ponieważ wytyczne w ratowaniu ludzi często się zmieniają, więc należy być na bieżąco oraz od czasu do czasu przypomnieć sobie o tym jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy. Nie sposób zauważyć, że na każdej większym wydarzeniu, w którym bierze grupa ludzi, wymagana jest obecność obstawy medycznej. Jest to konieczne przy przeprowadzaniu zawodów sportowych, koncertów czy nawet urządzaniu zorganizowanych protestów. Należy więc szanować pracę ratowników medycznych oraz ustawicznie kształcić się, poszerzać i aktualizować swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, tak aby w koniecznej sytuacji umieć ją zastosować w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *