Definicja lokaty bankowej – czym jest i do czego służy?

Zgodnie z fachową definicją lokaty oznaczają powierzenie swojego kapitału wybranej instytucji finansowej w celu osiągnięcia zysku. Ta sama lokata oznacza również nabycie określonego dobra materialnego (przedmiot, nieruchomość) celem zabezpieczenia kapitału. Ogólnie mówiąc, lokując coś dokonujemy tej czynności mając na względzie własny – większy lub mniejszy – zysk. Przyjrzyjmy się jeszcze jednej definicji tego samego pojęcia, ale odnośnie banków.

Jak wynika z definicji, lokaty bankowe to nic innego, jak powierzenie bankowi (czytaj ulokowanie w banku) określonej kwoty pieniędzy na z góry określony czas i na ustalony z góry procent. Po upływie tego czasu, możemy odebrać swoje pieniądze, lecz w kwocie powiększonej o sumę, jaką dało nam oprocentowanie lokat. W przypadku, gdy zerwiemy wcześniej z jakichś względów naszą umowę, ryzykujemy utratę powierzonych bankowi środków. Możemy w ten sposób stracić nie tylko na odsetkach. Niektóre banki odbierają nam również część ulokowanych pieniędzy.

Lokaty bankowe odbierane są przez klientów jako bardzo atrakcyjna, a przede wszystkim opłacalna forma zainwestowania swoich środków celem ich pomnożenia. Mogą z nich korzystać zarówno osoby prywatne (czyli tzw. klienci indywidualni), jak i firmy (czyli klienci biznesowi). Należy przy tym podkreślić, że oprocentowanie lokat oferowanych jednym, jak i drugim, różni się od siebie wyraźnie. Ma to związek głównie z kwotami, jakie muszą zainwestować przyszli posiadacze lokat. Najczęściej bardziej korzystne warunki otrzymują przedsiębiorcy. Na podobnie atrakcyjne oprocentowanie lokat mogą liczyć też osoby bardziej majętne, które mogą pozwolić sobie na czasowe zamrożenie sporej kwoty pieniężnej.

Banki dają nam zazwyczaj do wyboru kilka różnych lokat. Różnią się one między sobą nie tylko oprocentowaniem, ale również czasem trwania umowy. Dlatego też, aby wybrać najlepszą ofertę tego typu, warto wcześniej zaznajomić się z tym, co mówi ranking lokat. Można go znaleźć zarówno w sieci, jak i w prasie. Dzięki niemu łatwo zorientujemy się w tym, jakie są obecnie najlepsze lokaty na rynku i będziemy bardziej pewni dokonując ostatecznego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *