Dobór odpowiednich klocków dla dziecka.

Każdy rodzic bardzo dobrze wie, czym dla jego dziecka jest możliwość spędzenia czasu na dobrej zabawie. Z reguły też, niezależnie od płci dziecka, najlepszymi zabawkami będą klocki, toteż warto poświęcić im nieco więcej uwagi. Otóż klocki mają to do siebie, iż występują w wielu odmianach, natomiast mają jedną cechę wspólną, a jest nią edukacyjny charakter zabawy. W czasie zabawy klockami, dziecko rozwija swoją wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, oraz uczy się postępowania zgodnie z dołączonymi instrukcjami. Zobaczmy w takim razie jakie klocki mamy do dyspozycji, i czy każde dziecko może się bawić każdymi klockami?

Rodzaje dostępnych klocków.

Klocki możemy przede wszystkim podzielić rozmiarowo i konstrukcyjnie. W kwestii rozmiarowej będą to po kolei klocki: duże, średnie i małe. W przypadku konstrukcji będą to klocki o połączenia trwałych oraz o połączeniach luźnych. W kwestii konstrukcyjnej, klocki o połączeniach luźnych nie mają żadnych wpustów ani wypustów, i można je jedynie układać na sobie, bądź obok siebie, przy zachowaniu praw fizyki (w przeciwnym razie spadną). Klocki o połączeniach trwałych zaś, to na przykład klocki o małych wypustach z jednej strony (dolnej), i wypustach z drugiej (górnej). Wypusty jednego klocka pasują idealnie do wpustów drugiego a po ich połączeniu są ze sobą scalone a żeby je rozłączyć należy użyć pewnej siły. Przykładem tego typu klocków mogą być chociażby zestawy klocków Lego.

W kwestiach rozmiarowych klocki dzielone są na trzy kategorie i tutaj najważniejsza informacja. Klocki najmniejsze mają największego obostrzenia dotyczące wieku dzieci, które mogą się nimi bawić. Oczywiście na każdym opakowaniu te wytyczne są wskazane. Dla najmłodszych dzieci będą przeznaczone klocki największe gabarytowo. Wynika to z faktu tego, iż małe dzieci maja skłonność do wkładania do buzi różnych przedmiotów, a włożenie tam klocka Lego, małego klocka, może doprowadzić do udławienia się. To jednak na nas rodzicach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczną zabawę naszych dzieci, toteż my powinniśmy sprawdzić, czy nasze dziecko w odpowiednim wieku do zabawy danym typem klocków.

Gdzie znaleźć odpowiednie klocki?

Tutaj warto znaleźć solidny sklep z zabawkami, który zapewni nam odpowiednio szeroki wybór klocków dla dzieci posegregowanych na kategorie wiekowe. Będzie to dla nas sporym ułatwieniem, bowiem nie będziemy musieli przeglądać każdego opakowania z osobna poszukując odpowiednich oznaczeń, tylko z góry pójdziemy na półkę, gdzie znajdują zabawki dla naszego dziecka. Możemy także skorzystać z oferty zakupu zabawek w sklepach internetowych, co ostatnio staje się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego. Zakup w sklepie internetowym nie wymaga od nas ruszania się z domu, a jeśli okaże się nietrafiony możemy w ciągu 14 dni oddać zakupy bez podawania przyczyny i dostaniemy cały zwrot gotówki. Z reguły jednak kupując przez Internet kupujemy bardziej z głową, bowiem mamy więcej czasu na zastanowienie się nad zakupem i przyjrzenie się wszystkim kwestiom, niż w przypadku sklepów stacjonarnych w których często bywamy tylko mimochodem w przerwie na lunch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *