Efektywne wytwarzanie brykietu drzewnego.

Produkcja brykietu drzewnego w ostatnich latach idzie cały czas do przodu, co jest przede wszystkim wynikiem wzmożonego zapotrzebowanie na ekologiczne materiały opałowe w naszym kraju. Coraz większa liczba mieszkańców, decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania swoich domów jednorodzinnych, przechodząc z przestarzałych kotłów zasypowych, na nowoczesne kotły i piece kominkowego opalane brykietem drzewnym, pelletem czy też ekogroszkiem. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż wszyscy producenci pelletu czy też brykietu drzewnego będą obecnie zacierać ręce, bowiem produkcja systematycznie będzie wzrastać, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem. Warto jednak pamiętać o tym, iż jednocześnie będzie pojawiać się konkurencja, toteż koniecznością będzie dostarczenie klientom dobrego i ekonomicznego materiału opałowego.

Proces brykietowania materiału drzewnego.

Jeśli jednak mamy zamiar konkurować na rynku z pozostałymi producentami brykietu drzewnego, trzeba będzie przede wszystkim zapewnić sobie możliwość produkcji dobrego jakościowo brykietu. Chodzi tutaj głównie o jego wartość opałową, poziom twardości, gęstość, czy też wilgotność, które to parametry będą miały zdecydowany wpływ na jakość spalania oraz wartość opałową. Zbyt wilgotny brykiet drzewny będzie się źle spalać nie oddając optymalnej wartości energii cieplnej. Bardzo ważną kwestią będzie tutaj więc prawidłowe przechowywanie zarówno samego gotowego już brykietu drzewnego, jak i materiału wsadowe do brykieciarek. Warto tutaj wspomnieć, iż brykietowanie aby było skuteczne wymaga wiórów, trocin i zrębek drzewnych, o wilgotności poniżej 8%. Materiałem scalającym brykiet będzie wyciskana z resztek drzewa żywica, a zastosowanie jakichkolwiek chemicznych lepiszczy w tym przypadku tylko obniży poziom ekologii, a i znacznie zredukuje poziom komfortu palenia.

Prawidłowe przygotowanie warsztatu i magazynu.

Okazuje się więc, iż kluczem do sukcesu będzie tutaj prawidłowe przygotowanie warsztatów produkcyjnych oraz pomieszczeń magazynowych, zapewniając składowanym materiałom oraz gotowym brykietom drzewnym odpowiedni poziom separacji od źródeł wilgoci. Suchy brykiet drzewny będzie spalać się o wiele lepiej, a co za tym idzie, powinniśmy przed wszystkim zagwarantować sobie wysoki poziom osuszania pomieszczeń warsztatowych i magazynowych, jak również prawidłową ich wentylację. W przypadku niedociągnięć w tym kontekście, niestety będziemy mieć do czynienia z nadmiernym wchłanianiem wilgoci przez wytwarzany brykiet drzewny, już na etapie jego produkcji, a potem jeszcze na etapie jego magazynowania, co będzie przyczyną obniżenia jego wartości opałowej i ogólnej jakości. trzeba tutaj będzie więc, zagwarantować sobie odpowiedni poziom efektywności w wentylacji oraz separacji pomieszczeń od źródeł wilgoci, co będzie w stanie zapewnić dogodne warunki produkcyjne i pozwoli wytwarzać brykiet wyjątkowo dobrej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *