Grzyby witalne Cordyceps i Agaricus

grzyby witalne

Właściwości lecznicze grzybów witalnych znane są w światowej medycynie już od ponad dwóch tysięcy lat. Grzyby witalne, zwane również czasem grzybami terapeutycznymi, cieszą się szczególną popularnością w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jednak obecnie coraz częściej ich duże zalety jeśli chodzi o medycynę dostrzegają również mieszkańcy Europy. W jakich schorzeniach mogą pomóc grzyby witalne? O tym w dalszej części artykułu.

Na wstępie należało by jeszcze powiedzieć, że wyróżniamy dziesięć rodzajów grzybów witalnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm z nich. Mianowicie grzybowi Agaricus i grzybowi Cordyceps.

Grzyby witalne Agaricus

Grzyby Agaricus w Polsce bardziej popularne są pod nazwą Pieczarka Brazylijska. Są to grzyby jadalne o lekko migdałowym posmaku. Jak sama nazwa wskazuje grzyb Agaricus pierwotnie pochodzi z dżungli brazylijskiej o to właśnie w Bazylii jest najbardziej popularny. Ceniony nie tylko jako znakomity dodatek do dań ale przede wszystkim ze względu na swoje właściwości lecznicze. Lekarze udowodnili, że regularne spożywanie grzyba witalnego Agaricus znacznie hamuje rozwój nowotworów wątroby i piersi. Pieczarka Brazylijska stosowana jest również w leczeniu marskości wątroby oraz wirusowych zapaleniach wątroby typu B i C. Badania nad grzybem Agaricus wykazały, że korzystny wpływ na profilaktykę nowotworową w przypadku tego grzyba ma jego skład, w który wchodzą liczne witaminy i polisacharydy. Jednak przede wszystkim wysokie stężenie beta-D-glukanu, który to bezpośrednio przyczynia się do hamowania stadiów rozwoju raka w organizmie ludzkim.

Grzyby witalne Cordyceps

Grzyby Cordyceps dawniej znane w naszym kraju pod nazwą Maczużnik Chiński są grzybem, który w naturze występuje niezwykle rzadko. Dlatego powstał pomysł by grzyb ten zacząć hodować w warunkach „sztucznych” – tak powstała odmiana zwane Cordyceps CS-4. Grzyby lecznicze Cordyceps stosowane są powszechnie w medycynie ze względu na zawartość w sowim składzie takich substancji jak witaminy, polisacharydy czy aminokwasy. Grzyby te stosowane są przede wszystkim przez osoby czynnie uprawiające sport. Mają bowiem silne właściwości regenerujące tkankę mięśniową. Grzyb terapeutyczny Cordyceps stosowany jest również w leczeniu problemów z seksualnością oraz bezpłodnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *