Jak przebiega brykietowanie?

Proces brykietowania, czyli wytwarzania brykietu drzewnego z odpadów takich jak wióry czy też trociny jest stosunkowo prosty. Nie znaczy to jednak, iż nie ma żadnych wymagań technologiczny. Ma i to całkiem spore. Przede wszystkim należy tutaj odpowiednio przygotować niezbędną infrastrukturę produkcyjną. Podstawową kwestią będzie tutaj prawidłowe przygotowanie pomieszczeń do magazynowania i produkcji brykietu oraz zakup brykieciarek. Będzie to rzecz jasna pochłaniać stosunkowo sporo funduszy. Jednakże, przy odpowiednim podejściu, z całą pewnością będzie możliwe osiągnięcie wysokiego poziomu jakości wytwarzanego brykietu. Samo zaś brykietowanie będzie przebiegać sprawnie i wydajnie, zapewniając nam dobre warunki do wydajnej pracy.

Przygotowanie pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych.

Tak jak już wspomnieliśmy, kluczem do sukcesu w produkcji brykietu, będzie prawidłowe przygotowanie odpowiednich pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych. Jest to o tyle istotną kwestią, iż w tym przypadku musimy zadbać o prawidłowo wentylowane i suche pomieszczenia. Magazynowanie materiału wsadowego, czyli wszelkiego rodzaju wiórów, trocin i zrębków drzewnych, powinno zagwarantować bezpieczeństwo przed wilgocią. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowe przygotowanie pomieszczenia suszarni, jeśli będziemy mieć do czynienia z mokrym materiałem wsadowym, co także może się przecież zdarzyć. Wartym podkreślenia jest tutaj także to, iż samo brykietowanie powinno także przebiegać w suchych warunkach. Czyli musimy przygotować pomieszczenia produkcyjne i magazynowe w taki sposób, aby były zabezpieczone przed wilgocią. Będzie to oczywiście pociągać za sobą pewne koszty. Niemniej jednak, dzięki tym inwestycją, sam proces brykietowania będzie stabilny, a w efekcie otrzymamy brykiet bardzo dobrej jakości zapewniający nam idealne wręcz warunki do jego spalania.

Proces brykietowania

Ważnym elementem będzie tutaj samo brykietowanie, czyli proces, w ramach którego wióry, trociny i zrębki będą przetworzone w brykiet drzewny. W tym procesie, materiał wsadowy po uprzednim wysuszeniu, trafia do brykieciarek, gdzie zostaje poddany prasowaniu. Dzieje się to przy udziale wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. W toku prasowania, z wiórów i trocin wyciskana jest żywica, która następnie stanowi naturalny klej spajający kostki brykietu w całość. Jeśli dostarczymy zbyt mokrego materiału wsadowego, istnieje ryzyko, iż woda negatywnie wpłynie na żywicę, przez co połączenie spajające brykiet będzie zbyt słabe. W wyniku tego, brykiet będzie bardzo kruchy i trudny do magazynowania, a co gorsza, także do spalania. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby proces przygotowania materiału wsadowego zapewnił maksymalne jego osuszenie, będzie się to bowiem przekładać na efektywność produkcji oraz jakość produktu końcowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *