Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego?

budowa domu jednorodzinnego

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego, zamiast kupna własnego mieszkania. Jednak jaki tak naprawdę jest całkowity koszt budowy domu? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cena zależy od naszego projektu i jakości materiałów budowlanych. Mimo wszystko spróbujmy oszacować w przybliżeniu kwotę budowy.

Należy wiedzieć od jakiego stanu zaczynamy budowę. Wyróżniamy:

• stan zerowy – etap budowy, który zawiera roboty ziemne, fundamenty, schody, ściany podziemia etc.,
• stan surowy – etap budowy, który jest doprowadzony do więźby (z kominami),
• stan surowy otwarty – etap budowy z pokryciem dachu,
• stan surowy zamknięty – stolarka okienna i drzwi zewnętrzne,
• stan deweloperski – wykończony dom z zewnątrz.

Budowę domu powinniśmy zacząć od wykonania projektu, który będzie dostosowany do naszej kieszeni. Następnie musimy oszacować koszty budowy, najlepiej z fachowcem budowlanym, który z pewnością jest obeznany w temacie. Planowanie budowy domu z czasowym wyprzedzeniem jest o wiele lepszym pomysłem, niż pozostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę. Takie posunięcie z pewnością pozwoli zaoszczędzić nam to, co najważniejsze, mianowicie czas i pieniądze.

Zajmijmy się teraz poszczególnymi elementami budowy i ich ceną. Koszt robót fundamentowych wraz z pracami ziemnymi to około 32 000 złotych (dla ław o szerokości średnio 70 cm i grubości ścian fundamentowych 25 cm). Za ściany zewnętrzne (warstwa nośna i elewacja) zapłacimy około 35 000 złotych. Cena za wykonanie stropów waha się od 25 000 do 33 000 złotych. Suma całkowitego wykonania dachu z pokryciem dachówką ceramiczną to około 47 00 złotych, natomiast dachówką cementową 45 000 złotych. Za okna energooszczędne zapłacimy 28 000 złotych, jednak przy wyborze najtańszego wariantu okien wydamy około 17 000 złotych.

Potrzebujesz wyceny budowy domu jednorodzinnego? Skontaktuj się z www.budorem.com.pl już dziś i dowiedz się ile może Cię to wynieść!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *