Jakie zalety mają sztuczne skały?

Jakie-zalety-maja-sztuczne-skaly

Sztuczne skały są coraz popularniejszym elementem wyposażenia ogrodów, basenów czy aquaparków. W porównaniu z prawdziwymi skałami posiadają szereg zalet, dzięki czemu ich popularność niezwykle szybko rośnie. Przede wszystkim pozwalają na budowanie konstrukcji, które w przypadku normalnych skał byłyby niemożliwe do realizacji lub bardzo dużo by kosztowały.

Doskonale tę sytuację widać na przykładzie sztucznych grot i jaskiń. Na ich ścianach znajdują się realistyczne imitacje skał, dzięki czemu całość wygląda jak prawdziwa jaskinia. O ile jednak przy pomocy sztucznych skał coś takiego bez problemów można zrealizować, to z naturalnymi byłby znacznie większy problem, a także i koszty. Jak się bowiem okazuje sztuczne skały są znacznie tańsze od swoich naturalnych odpowiedników, a im dany element jest większy, tym większa będzie różnica cenowa. I nie chodzi tu tylko o koszt samego materiału, ale także kwestia transportu. Za sprowadzenie kilkutonowego kamienia z drugiego końca kraju należałoby przeznaczyć spora sumę, natomiast sztuczne głazy często się robi po prostu na miejscu, a że są lekkie, to i z transportem nie ma większego problemu.

Kolejną zaletą sztucznych skał jest ich bardzo realistyczny wygląd. Do produkcji takich elementów wykorzystuje się specjalne materiały, między innymi zaprawy polimerobetonowe. Umożliwiają one tworzenie bardzo realistycznych struktur, wiernie oddających fakturę wybranego rodzaju kamienia. Dodatkową zaletą takich żywic jest to, że można je dowolnie barwić, dzięki czemu jeszcze lepiej naśladują one naturalne skały. Producenci starają się dodatkowo wiernie odwzorować naturę, dlatego też tworzone przez nich sztuczne skały z betonu mają różnego rodzaju pęknięcia, zwietrzeliny i uskoki.

Obecnie poziom wykonania sztucznych skał zaszedł tak daleko, że niejednokrotnie można mieć duże trudności z rozpoznaniem, czy jest to element naturalny czy sztuczny. Dzięki tym cechom można tworzyć naprawdę wyjątkowe, niepowtarzalne konstrukcje, które swoim wyglądem przepięknie udekorują miejsce, w którym się będą znajdować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *