Kandydat prześwietlony

doradztwo

Kiedy myślimy o poszukiwaniu pracy, na myśl nasuwa się konieczność przejścia przez rozmowy kwalifikacyjne. Niektóre z nich mogą być krótkie i ograniczać się do jednego tylko spotkania z pracodawcą, inne mogą być wieloetapowe. Z punktu widzenia przyszłego pracownika sprawa jest następująca: „Napisałem CV, upchałem tam kilka fajnych cech (niekoniecznie zgodnych z prawdą), pochwaliłem się osiągnięciami.

Chyba jestem gotowy na rozmowę”. Tak myśli chyba większość, która masowo wysyła to samo CV na różne stanowiska – zjawisko typowe ale i niebezpieczne. A jak wygląda sytuacja od strony pracodawcy? Otóż, weźmy dyrektora firmy zajmującej się reklamą. Wystawia on ogłoszenie o poszukiwaniu menagera reklamy, następnie organizowana jest rekrutacja na którą zjawia się około 50 kandydatów. I pojawia się problem – każdy z nich, zgodnie z treścią CV idealnie nadawałby się na to stanowisko. Co ma więc zrobić pracodawca, aby wybór kandydata okazał się trafiony a nie był strzałem samobójczym dla firmy? Ma do dyspozycji trzy drogi. W pierwszej prowadzi rekrutację sam na zasadach każdemu znanych: „Ja pytam-Pan/Pani odpowiada i być może na bieżąco ubarwia” (jak w reklamie PZU o rozumieniu mowy zwierząt).

Druga droga to specjalistyczne doradztwo personalne i trzecia, obecnie coraz bardziej popularna, mianowicie AC (assessment center). W doradztwie personalnym pracodawca wynajmuje profesjonalnych ludzi, którzy zajmują się pozyskiwaniem i rekrutowaniem pracowników. W trzeciej drodze zdaje się na innowacyjną metodę „rekrutacyjnego rentgena”. W niej pole manewru jest szerokie. Można dokładnie sprawdzić czy pani Kowalska jest kreatywna tylko z nazwy czy może jest to także realność? Specjalnie zaplanowane zadania (często grupowe) organizują asesorzy (sędziowie AC), którzy sprawdzają kandydatów w akcji. I tutaj chyba nie ma mowy o tym, by naginać fakty: albo ktoś jest kreatywny i widać to w jego pomysłach, albo zwyczajnie nie nadaje się do pracy w reklamie skoro sam siebie nie potrafi „sprzedać”.

Więcej o doradztwie personalnym znajdziesz na: doradztwopersonalne.polskihr.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *