Kasy fiskalne. Ich zakup oraz prawidłowa eksploatacja.

Zakup i eksploatacja kasy fiskalnej do sklepu, wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Chodzi tutaj przede wszystkim o prowadzenie ewidencji sprzedaży, na podstawie której będziemy rozliczać się z fiskusem z należności podatkowych. Aby jednak móc użytkować kasy fiskalne w Bydgoszczy, koniecznością będzie dopełnienie pewnych formalności prawnych. Chodzi tutaj o to, aby użytkowane przez nas kasy fiskalne spełniały wszystkie wymogi prawne. Aby na podstawie ich rozliczeń i raportów, można się było legalnie rozliczyć z należności wobec Urzędu Skarbowego.

Podstawowe czynności przed rozpoczęciem ewidencji fiskalnej.

Aby mieć możliwość prowadzenia legalnej ewidencji fiskalnej, trzeba będzie dopełnić formalności związanych z instalacją kasy fiskalnej w sklepie. W pierwszej jednak kolejności należy zgłosić do lokalnego US, zamiar zakupu takowej kasy. Trzeba od razu wskazać, ile kas fiskalnych będziemy kupować i gdzie będą one zainstalowane. Pamiętajmy, iż obowiązkowej rejestracji podlegać będą wszystkie kasy fiskalne w Bydgoszczy, które mamy zamiar użytkować w sklepie. Musimy także wskazać termin, w jakim chcemy rozpocząć prowadzenie ewidencji sprzedaży.

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie fiskalizacji posiadanych kas fiskalnych. Jest to proces jednorazowy, aczkolwiek musi być przeprowadzony przez autoryzowany serwis. Odpowiedni człowiek z uprawnieniami będzie wprowadzać początkową konfigurację kasy fiskalnej. Jest to proces obowiązkowy, bez którego kasa nie będzie w stanie prawidłowo prowadzić ewidencji sprzedaży.

Dopiero po tych czynnościach można będzie eksploatować wszystkie posiadane kasy fiskalne w Bydgoszczy.

Czynności w trakcie eksploatacji kasy fiskalnej.

Poza czynnościami wstępnymi, opisanymi powyżej, bez których kasa fiskalna nie będzie dopuszczona do eksploatacji, trzeba jeszcze pamiętać o obowiązkowych czynnościach w trakcie eksploatacji. Będziemy tutaj musieli przeprowadzać regularne przeglądy techniczne oraz prowadzić rejestr techniczny dla każdej kasy. Jest to niezbędne, aby w razie jakichkolwiek problemów i błędnych wyliczeń, nie być pociągniętym do odpowiedzialności za niedopilnowanie obowiązków. Do tego musimy wykonywać raporty dobowe i miesięczne, które stanowią podstawę do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ostatecznie trzeba także pamiętać, o tym, aby samodzielnie wprowadzić kody wszystkich dystrybuowanych towarów oraz ich ceny. Będzie to niezbędne do prawidłowego drukowania paragonów fiskalnych i rozliczania się z fiskusem z prowadzonej sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *