Kim jest doradca prawny?

Doradca prawny to osoba, która pomoże nam w zrozumieniu przepisów oraz udzieli prawnych porad. Aby osiągnąć pomoc w zakresie przepisów prawnych klient może zgłosić się do profesjonalnych firm zajmujących się doradztwem, ale również skorzystać z darmowego wsparcia. Punkty bezpłatnych porad prawnych znajdują się w większości miast lub powiatów na terenie Polski. Czym zajmuje się doradca prawny i z jakimi problemami możemy udać się do tego profesjonalisty?

Osoba ta może przyjąć rolę pełnomocnika klienta, jednakże wyłącznie w zakresie postępowań administracyjnych oraz niektórych spraw cywilnych. Oznacza to, iż doradca prawny nie ma możliwości zostać pełnomocnikiem w sprawach rozstrzyganych przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, czy też Trybunałem Stanu. Profesjonalista ten nie przejmie także roli obrońcy w sprawie karnej, czy też o wykroczenie. W zakresie kompetencji tego profesjonalisty leży również wsparcie podczas przygotowywania projektów pism.

Ograniczona ilość świadczeń wynika z faktu, iż doradca prawny oferuje usługi prawnicze, jednak nie posiada pełni uprawnień przypisanych adwokatom oraz radcom prawnym. Oznacza to, że tego profesjonalistę nie wiąże etyka wyżej wymienionych profesji oraz nie musi posiadać on ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jednakże nie należy obawiać się, iż doradca prawny jest osobą przypadkową, która swoje usługi świadczy w sposób półprofesjonalny. Według decyzji Trybunały Konstytucyjnego profesjonalista ten musi posiadać wyższe wykształcenie prawnicze, które umożliwia fachową obsługę w zakresie prawa.

Punkty bezpłatnych porad prawnych zrzeszają doradców oraz prawników, którzy udzielają darmowych konsultacji w zakresie spraw mieszkaniowych, czy też rodzinnych. Służą również radą w tematyce świadczeń socjalnych oraz ubezpieczeń społecznych. Doradca prawny odpowie także na pytania z zakresu prawa pracy, spadkowego, konsumenckiego, czy też własności. Pomoże w przypadku niejasności we wszelkich sprawach cywilnych, trudności z tematyką pozbawienia wolności oraz kłopotami prawnymi w obszarze zatrudnienia i bezrobocia.

Wsparcie doradcy prawnego może okazać się potrzebne podczas sporządzania niezbędnych dokumentów, wniosków i innych pism, które wymagają znajomości przepisów oraz procesowej etykiety. Na stronach internetowych bezpłatnych porad prawnych znajdują się również publikacje, które stanowią zbiór najczęściej poruszanych problemów. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i ekspresowo uzyskamy odpowiedzi na dręczące pytania. Jeśli zaś potrzebujemy pomocy prawnika, to ten – www.koryl.com.pl – z Krakowa będzie bardzo dobrym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *