Kolektory słoneczne – czy to dobry krok?

energia słoneczna

Wielu Polaków ma obawy przed inwestycją w panele fotowoltaiczne. Jedni boją się o koszty, inni myślą, że montaż zepsuje wygląd domu lub uszkodzi dachówkę. Nic bardziej mylnego – instalacja paneli to skomplikowane przedsięwzięcie, ale wcale nie musi wiązać się z obawami ludzi. Coraz więcej społeczeństwa przekonuje się do tej inwestycji, dzięki czemu zmienia swoje myślenie na temat pozyskiwania energii ze słońca.

Zacznijmy od miejsca montażu. Najważniejsze jest, by kolektory zostały zainstalowane w miejscu, gdzie będą miały częsty dostęp do słońca. Jeśli chodzi o dachy – będzie to południowa strona. Eksperci rozwiewają wszelkie plotki, że montaż może uszkodzić dachówkę. Wiąże się on tylko z wywierceniem kilku otworów, niepowodujących zniszczenia. Możliwa jest jednak instalacja również na ścianach budynków i na gruncie. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, by kolektory nie stykały się z podłożem. Warto też wspomnieć o jednej, ważnej kwestii, której ludzie też się bardzo obawiają. A mianowicie, o pozwolenia. Dementujemy te plotki, nie trzeba stać w kolejkach, pisać listów. Nie potrzebujemy specjalnych pozwoleń na montaż kolektorów.

Kolejną obawą naszych rodaków może być okres zimowy. Wiadome jest, że kolektory najefektywniej działają latem, kiedy jest najwięcej słońca. Są wówczas w stanie zapewnić ciepłą wodę w 100 %. Jednak o ich efektywności w największym stopniu decyduje natężenie promieniowania słonecznego. W mniejszym stopniu jest to temperatura powietrza, więc nawet podczas mroźnej zimy kolektory wspomagają ogrzewanie ciepłej wody w domach. W Polsce mamy też różne strefy klimatyczne, dlatego w zależności od rejonu, w jakim mieszkamy, korzystanie z kolektorów może mieć mniejszą lub większą efektywność.

Na koniec warto wspomnieć, że klienci indywidualni mogą otrzymać nawet kilkudziesięcioprocentowe dofinansowania na instalację zestawu solarnego, dlatego powinniśmy rozwiać wszystkie obawy i zdecydować się na ten krok. Energia słoneczna może nam przynieść wiele oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *