Komin z cegły

Cegła budowlana to popularny materiał w świecie budownictwa. Jest to najczęściej prostopadłościan wykonany z surowców takich jak, np. glina, wapno czy cement dostępne w różnych wymiarach w zależności od indywidualnych potrzeb.

Poprzez proces suszenia, wypalania lub naparzania parą wodną sprawia się, że cegły osiągają odporność na warunki atmosferyczne oraz wytrzymałość mechaniczną. Cegły wykorzystywane są między innymi przy wznoszeniu ścian, murów, fundamentów, itp.

Komin z cegły to w dalszym ciągu popularne rozwiązanie przy budowie domów jednorodzinnych. Wiele osób decyduje się na to ze względu na znacznie niższe koszty budowy niż w przypadku materiałów prefabrykowanych, co najważniejsze przy poprawnym wykonaniu komina z tradycyjnych cegieł nie odbiega on trwałością i akumulacją ciepła od tego wykonanego z droższego materiału. Jedyną wadą jest to, że postawienie komina jest pracochłonne. Ważnym elementem są materiały do budowy komina, używane do tego są cegły pełne. Muszą mieć one jednak najwyższą jakość, tzn. bez zawartości margli, kamieni, dobrze wypalone z prostymi i gładkimi powierzchniami, nie powinno też być żadnych rys i pęknięć a kolor powinien być jednolity.

Niestety w cegielniach coraz trudniej znaleźć dobrze przystosowane surowce, więc zwykłe cegły można zastąpić cegłami klinkierowymi lub licowymi jednak zwiększy to koszty budowy. Przed zakupem należy sprawdzić jakość materiału, można zrobić to na kilka sposobów. Najłatwiejszym jest użycie młotka murarskiego o ile mamy akurat go w pobliżu, uderzająca cegła powinna wydawać czysty, metaliczny dźwięk. Innym sposobem jest zrzut cegły z wysokości wysokiej jakości cegła, może pęknąć na pół, wyszczerbić się ale w żadnym przypadku nie powinna rozpaść się na kawałki. Ceglany komin może być wybudowany jako wolno stojący lub taki, który przylega do ściany nośnej.

Przede wszystkim przed budową trzeba pamiętać o potrzebie wybudowania fundamentu, który utrzyma duży ciężar komina. Pod kominem musi się znajdować również izolacja przeciwwilgociowa. Aby zapewnić szczelność i zabezpieczyć komin należy pamiętać o odpowiednim zamurowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *