Komórki życia

krew pępowinowa

Komórki macierzyste znajdują się w krwi pępowinowej i w sznurze pępowiny. Te właśnie komórki są pierwotne, mają możliwości szybkiego namnażania się i mają niesamowite właściwości. Te właśnie komórki wykorzystuje się w medycynie w celu odbudowywania i naprawiania zepsutych komórek w danym organizmie. Metody pobierania komórek macierzystych z krwi pępowinowej są akceptowane nawet przez kościół katolicki.

Komórki macierzyste można podzielić na cztery kategorie:
– komórki totipotencjalne, czyli takie, które są zdolne do utworzenia całego organizmu, poprzez dopasowanie się do każdego rodzaju komórek,
– komórki pluripotencjalne, takie, które dają początek każdemu rodzajowi komórek,
– komórki multipotecjalne, czyli takie, które dają początek komórkom szpiku, krwi i mięśni,
– komórki unipotencjalne, dopasowujące się już tylko do jednego rodzaju komórek.

Leczenie komórkami macierzystymi jest leczeniem różnie traktowanym, przez osoby nieuleczalnie chore bywa ostatnią deską ratunku. Warto zaznaczyć, że komórki macierzyste samo odnawiają się, dzielą się i różnicują. Dzięki temu mają ogromną wartość i są lekarstwem na wiele nieuleczalnych chorób. Najczęściej używane są do leczenia chorób układu krwiotwórczego, chorób nowotworowych i metabolicznych. Coraz częściej wykorzystuje się je w ośrodkach transplantacyjnych. Kiedyś uzyskiwano je ze szpiku kostnego dzisiaj coraz częściej z krwi pępowinowej. Dzięki tym komórkom można dzisiaj wyleczyć około 70 procent chorób kiedyś uznawanych za nieuleczalne. Choroby takie jak białaczka, choroby fagocytów, węzłów chłonnych czy wszystkie typy nowotworów, mogą być dzisiaj zwalczone poprzez użycie w leczeniu komórek macierzystych.

Uważa się także dzisiaj, że komórki macierzyste uzyskane z krwi pępowinowej mają o wiele większe możliwości aniżeli komórki macierzyste uzyskane ze szpiku kostnego. Dlatego wiele kobiet decyduje się na odzyskanie krwi pępowinowej podczas porodu i przechowywaniu jej w specjalnych bankach przechowywania krwi pępowinowej. Tego typu banki tworzą specjalne warunki na przechowywanie takiej krwi. Za specjalną opłatą, która nie jest mała, ludzie zachowują krew pępowinową na wypadek choroby swoich dzieci.

Komórki macierzyste to ogromne dobrodziejstwo, zabiegi przy ich użyciu na ogół kończą się sukcesem. Użycie komórek macierzystych to ogromna szansa na zdrowie dla ludzi nieuleczalnie chorych, to szansa na normalne życie. Komórki macierzyste dają początek nowym komórkom w organizmie, dlatego z powodzeniem potrafią od początku zrekonstruować chore komórki. Ten sposób leczenia jest coraz bardziej popularny.

W Polsce także ta metoda leczenia staje się coraz to bardziej popularna. Faktem jest, że osoby, które decydują się na przechowywanie krwi pępowinowej mają swoje własne zabezpieczenie to jednak dla osób, które takiego zabezpieczenia nie mają również znajdują się komórki macierzyste. Wielka nadzieja dla chorych i całkowicie zrezygnowanych osób. Niebywały postęp w medycynie i naukach medycznych sprawia, że chorzy otrzymują wielką nadzieję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *