Królowa ogrodu – fontanna

fontanna ogrodowa z kamieni

Zadbany ogród jest bez wątpienia wizytówką właścicieli domu. Pozwala również wysnuć pierwsze wnioski na temat ich charakteru, statusu majątkowego oraz upodobań. Wybór poszczególnych roślin do ogrodu jak również ich rozmieszczenie może zdradzać wiele informacji bacznemu obserwatorowi. Ogrody zamożnej klasy średniej są coraz bardziej zadbane i przemyślane. Do ich ostatecznego wyglądu przyczyniają się nie rzadko architekci terenów zielonych używając całej swej inwencji, by zaspokoić coraz bardziej wybrednych klientów.

Niekwestionowaną królową eleganckiego ogrodu jest i była przez wieki fontanna, niezależnie od tego, czy swym kształtem przywodziła na myśl formy natury, starożytne rzeźby bogiń i duszków leśnych, czy też modernistyczne, symetryczne bryły. Fantazyjne fontanny z kamienia znajdziemy zarówno w domostwach arystokracji francuskiej jak i wyższych sfer z innych krajów Zachodniej Europy. W XIX wieku fontanny rozpowszechniły się również na ziemiach polskich, by swym szmerem umilać czas przebywającym w ogrodzie domownikom i ich gościom.

Obecnie fontanny domowe są wyrazem wyszukanego smaku oraz znajomości zasad Fen Shui. Według tej starochińskiej nauki o aranżacji przestrzeni płynąca woda ma zapewnić pomyślność w interesach i stały przypływ gotówki, a także dostatek we wszystkich sferach życia. W ten oto sposób element dekoracyjny nabiera właściwości i znaczeń niemalże magicznych.

Z uwagi na ten fakt, coraz częściej również we wnętrzach domów i biur spotyka się niewielkich rozmiarów, fontanny wewnętrzne usytuowane zwykle w głównym hallu lub salonie. Przyciągające i skupiające na sobie uwagę, urzekają swym pięknem, finezją kształtów, a także uspokajają dzięki monotonii dźwięków opadającej z góry wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *