Lokata nietypowa – czyli lokata progresywna

Oferta banków dotycząca lokowania oszczędności jest ogromna i bardzo różnorodna. Również zainteresowanie lokatami od zawsze stało na bardzo wysokim poziomie. Wiąże się to z faktem, że lokata to sprawdzony i bezpieczny sposób gromadzenia naszych oszczędności, który dodatkowo pozwala je pomnożyć. Być może zyski nie są duże, ale za to pewne. Wiele osób wybiera, więc tą pewność i bezpieczeństwo. Jednym z rodzajów lokat są lokaty progresywne.

Czym jest lokata progresywna?

Właściwie trudno to jednoznacznie określić. Według definicji tak, jak każda inna lokata, jest umową między bankiem, a jego klientem określającą sposób lokowania środków finansowych. Oprocentowanie lokat progresywnych wzrasta w zależności od tego, jak długo utrzymujemy depozyt. Zakładając lokatę progresywna na rok możemy liczyć na to, że z każdym upływającym miesiącem oprocentowanie będzie wzrastać o kilka punktów procentowych.

Cechy lokaty progresywnej

Lokata progresywna zakładamy na określony z góry czas. Wśród ofert lokat progresywnych dominują lokaty średnioterminowe i długoterminowe. Wybierając lokatę, jako formę oszczędzania pragniemy pewnych zysków, nawet, jeżeli nie będą one zbyt wysokie. I tak jest również w przypadku lokaty progresywnej. Już na początku, decydując się na dana lokatę wiemy, jak wysokie będzie oprocentowanie w poszczególnych miesiącach. Na pewno nie ulegnie ono zmianie. Jesteśmy, więc w stanie przewidzieć dokładnie, ile na lokacie zarobimy. Kolejna cechą, a zarazem jedną z największych zalet lokaty progresywnej jest możliwość wypłaty wkładu oraz należnych odsetek przed upływem terminu określonego w umowie. Oczywiście banki zabezpieczają się przed wypłata środków z lokaty, stosując w początkowych miesiącach niższe oprocentowanie.

O oprocentowaniu lokaty progresywnej

Oprocentowanie lokat progresywnych jest z reguły niższe, niż oprocentowanie, z jakim mamy do czynienia w przypadku zwykłej lokaty terminowej. Odsetki, które uzyskujemy nie są od razu kapitalizowane. Dopiero w momencie zakończenia okresu lokaty zasilą one nasze konto. Banki na różne sposoby kuszą nas ofertami lokat. Nie zdziwmy się, jeśli spotkamy ofertę lokaty progresywnej o oprocentowaniu przekraczającym np. sześć czy osiem procent. Zechciejmy zauważyć gwiazdkę znajdującą się z reguły przy takiej reklamie. To specjaliści od marketingu w sprytny sposób podają oprocentowanie ostatniego miesiąca licząc, że przyciągną w ten sposób potencjalnych klientów. Dokładne średnie oprocentowanie lokat progresywnych można sprawdzić na http://najlepszaoferta.com.pl.

Wykonując porównanie lokat warto uwzględnić również lokaty progresywne. Być może okaże się, że biorąc pod uwagę nasze potrzeby, będą to dla nas najlepsze lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *