Nowe kanały telewizji cyfrowej

Ostatnio ukazało się podsumowanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które dotyczyło zgłoszeń nadawców, którzy chcą mieć swój kanał w jednym z trzech pakietów cyfrowej telewizji naziemnej.

I o dziwo jest ich aż szesnastu. Oczywiście, to bardzo dobra informacja, dla nas odbiorców, bo zwiększy się oferta programowa.

Telewizja cyfrowa będzie bogatsza programowo. I tak po kolei. Do kanału edukacyjnego jest aż ośmiu chętnych (co zapowiada sporą walkę o ten dostęp), do kanału filmowego jest czterech chętnych, natomiast do kanałów: dziecięcego i społeczno-religijnego zgłosiło się po dwóch chętnych. Widać gołym okiem, że konkurencja jest duża, bowiem na pierwszym multipleksie są tylko cztery wolne miejsca.

Kanał edukacyjny

Tutaj swoją chęć zgłosiły następujące stacje: Apella, 4fun Media, MediaWorks, Edusat, Discovery Communications Europe LTD, TV Spektrum, TVS oraz TVR.

Kanał filmowy

Tutaj walkę stoczą Telewizja Polska, Stopklatka, TV Film oraz Mediasat.

Kanał dziecięcy

Wśród dwóch przedstawicieli, którzy zgłosili swoją kandydaturę znajdziemy Polsat oraz Telewizję Polską.

Kanał społeczno-religijny

Walkę o ten kanał stoczą Wieczorna.pl oraz nadawca telewizji  Trwam (Fundacja Lux Veritatis)

Dla nas to dobra informacja, bo polepszy się ramówka programowa, natomiast jest to zła informacja dla wszystkich sieci kablowych oraz płatnych telewizji. To będzie dawało kolejny powód do rezygnacji i przeniesienia się na odbiór cyfrowy.

Wyniki konkursowe powinniśmy poznać jeszcze w tym roku. Natomiast włączenie nowych programów powinno nastąpić z początkiem nowego roku. Jednak już dziś wiadomo, że termin włączenia nie zostanie dotrzymany. Zapewne nowe kanały na naziemnej platformie cyfrowej będą dostępne od kwietnia 2014 roku.

Z  pewnością nowe kanały znajdą wielu odbiorców. Sam znam osoby, które przeszły by na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, ale mają małe dzieci, i brakuje im programu z bajkami. Niedługo zatem ten problem zniknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *