Obowiązek wykupu ubezpieczenia rolniczego.

Ubezpieczenie gospodarstw rolnych to od roku 2003 obowiązek dla każdego rolnika, który posiada uprawy o łącznej powierzchni powyżej jednego hektara a do tego systematycznie opłaca z tego tytułu podatek dochodowy. Kwestie te są uregulowane w odpowiedniej ustawie, wobec czego nie da się w żadnym przypadku uniknąć obowiązku wykupienia ubezpieczenia. Z drugiej tez strony, dziwnym byłoby szukanie tutaj jakichkolwiek luk celem uniknięcia wykupu ubezpieczenia, bowiem jest to obowiązek bardzo korzystny dla każdego rolnika, gdyż zabezpiecza go przed negatywnymi dla gospodarstwa skutkami zdarzeń losowych, czy tez działaniem sił przyrody. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej kwestii obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych.

Rodzaje obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych.

Wspomniana przez nas ustawa, nakłada na rolników obowiązek wykupienia trzech typów ubezpieczania, a są to po kolei:

  • Ubezpieczenie OC rolnika
  • Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego
  • Ubezpieczenie plonów rolnych.

Każde z tych ubezpieczeń obejmuje ochroną inną kwestię działalności rolnej, i każde też jest tak samo niezbędne w celu zapewnienia rolnikowi maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia działalności rolniczej. Warto sobie tutaj przybliżyć nieco bardziej zakres ochrony każdego z tych ubezpieczeń, aby każdy z rolników miał świadomość tego, w jaki sposób jest chroniony, oraz przed jakimi zagrożeniami będzie go zabezpieczać poszczególny rodzaj ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC rolnika.

Jest to typ ubezpieczenia obejmujący wszystkie zdarzenia losowe i wypadki spowodowane przez rolnika i jego pracowników na szkodę osób trzecich. W przypadku, kiedy podczas działań związanych bezpośrednio z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, spowodowany zostanie wypadek, na przykład dojdzie do kolizji z udziałem ciągnika rolniczego i pojazdu samochodowego, koniecznością będzie wypłacenie zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych. W tym przypadku obowiązkowe ubezpieczenie dla rolników będzie gwarantować wypłatę zadośćuczynienia poszkodowanym, a co za tym idzie, rolnik nie będzie musiał jednorazowo wyciągać całkiem sporych sum, których z reguły też posiadać nie będzie.

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego.

To kolejne bardzo ważne ubezpieczenie, które gwarantuje rolnikowi zabezpieczenie na skutek działania sił przyrody. Żywioł niejednokrotnie potrafi dokonać bardzo poważnych zniszczeń zarówno w zabudowaniach rolniczych, jak również w plonach. W tych przypadkach ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego będzie kwestią zabezpieczenia rolnika na skutek działania właśnie takich sił przyrody. Generalnie rzecz więc ujmując, musimy tutaj pamiętać, iż bez wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia rolniczego, niestety ciężko byłoby poradzić sobie z tego typu wydarzeniami. W przypadku posiadania zaś odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, w razie kiedy przytrafią się tego typu zdarzenia losowe, z całą pewnością rolnik będzie w pełni zabezpieczony przed jego negatywnym działaniem, co w tym przypadku jest kwestią najważniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *