Obowiązkowe ubezpieczenie dla rolników i jego wybór.

Obowiązek ubezpieczenia OC dla rolnika jest uregulowany ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. To właśnie za jej sprawą każdy rolnik prowadzący gospodarstwo o powierzchni upraw rolnych przekraczającej 1 ha, obowiązany jest podpisać umowę ubezpieczenia OC, czyli ubezpieczenia które zagwarantuje świadczenia na rzecz osób trzecich, które byłyby poszkodowane w wypadkach związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Ubezpieczenie to, obejmuje zarówno sytuacje, w których sam rolnik jest sprawca wypadku, ale także i jego pracownicy oraz rodzina pracująca w gospodarstwie. Jednym słowem jest to obowiązek całkiem rozsądny i pożyteczny, bowiem zapewnia rolnikowi brak wysokich kosztów w przypadku jakiegokolwiek wypadku z jego udziałem.

Czy rolnik ma tutaj jakiś wybór?

Oczywiście że ma. Może sobie wybrać ubezpieczyciela, który jego zdaniem będzie gwarantował mu najlepsze warunki ubezpieczenia, oraz niewygórowaną składkę ubezpieczeniową, a trzeba pamiętać, iż ta wcale nie jest z góry określona przez ustawę. Ustawa określa tylko i wyłącznie rodzaj wypadków uznawanych za podlegające ubezpieczeniu, oraz nakłada na rolnika obowiązek ubezpieczenia się. Generalnie rzecz więc ujmując, rolnik ma możliwość swobodnego wyboru ubezpieczalni w której podpisze umowę i do której będzie odprowadzał obowiązkowe składki.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla rolnika?

Ogólnie rzecz ujmując, nie jest to wcale takie kosztowne, jakby można było przypuszczać, bowiem obowiązkowe ubezpieczenie rolników opłacane jest raz na jeden rok w wysokości średnio około 150 złotych, za które to pieniądze, rolnicy otrzymują pełen pakiet świadczeń ubezpieczeniowych. Jest to kwota wręcz bardzo mała, biorąc pod uwagę ewentualne korzyści jakie przyniesie nam regularne opłacanie ubezpieczenia. Można więc powiedzieć iż stosunkowo niskim kosztem rolnicy maja możliwość całkiem dobrego zabezpieczenia się przed ponoszeniem kosztów odszkodowań na rzecz osób które ucierpiałyby w wyniku wypadku powstałego na skutek prowadzenia działalności rolniczej.

Jaką wybrać ubezpieczalnię?

Aby tutaj dokonać dobrego wyboru koniecznie trzeba poznać przynajmniej kilka ofert różnych ubezpieczalni. Warto także wykorzystać odpowiednie narzędzia ułatwiające dokonanie wyboru, takie jak chociażby porównywarka ubezpieczeń rolniczych, dzięki czemu będzie można wyrobić sobie o wiele lepszy pogląd na obecną sytuację oraz na wszystkie oferty poszczególnych ubezpieczalni, a co za tym idzie, ułatwi nam to podjęcie prawidłowej decyzji.

Generalnie rzecz więc ujmując, obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rolnika, to dobre rozwiązanie, tym bardziej iż nie jest to narzucanie siłą konkretnej ubezpieczalni, tylko zostawiona jest swoboda wyboru. Wybór zaś odpowiedniej ubezpieczalni nie jest też nazbyt skomplikowany, bowiem wystarczy skorzystać z odpowiednich narzędzi, aby porównać sobie wszystkie oferty dostępne w danym momencie na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *