Oświetlenie klatki schodowej.

Piętrowe domy jednorodzinne posiadają zawsze odpowiednio przygotowaną klatkę schodową, będącą ciągiem komunikacji pomiędzy kondygnacjami budynku. Bardzo ważną kwestią, wpływającą na komfort użytkowania klatki schodowej będzie jej oświetlenie, które w tym przypadku musi być rozwiązane nieco inaczej niż w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych. Tutaj trzeba zastosować odpowiednie łączniki schodowe, zamiast zwykłych łączników oświetleniowych, które zagwarantują nam komfortową eksploatację oświetlenia bez względu na fakt, czy będziemy w danym momencie znajdywać się na parterze czy też na piętrze. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, aby mieć przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie stosowania łączników schodowych i prawidłowego ich montażu w instalacji.

Zasada działania łączników schodowych.

Bardzo ważną kwestią w tym przypadku będzie zrozumienie zasady działania łączników schodowych. W najprostszym przypadku będziemy mieć do czynienia z instalacją w skład której wchodzą dwa łączniki na tych samych obwodach z oświetleniem. Na przewodzi neutralnym będziemy mieć podłączone źródła światła czyli lampy. Przewód fazowy zaś będzie przebiegać przez dwa łączniki schodowe, pomiędzy którymi będziemy mieć dwa alternatywne obwody. Aby prąd mógł popłynąć do żarówek, koniecznością jest aby obydwa łączniki były w tym samym położeniu, zamykając tym samym jeden obwód. Pozwala nam to na swobodne załączanie i wyłączanie oświetlenia niezależnie od tego z którego łącznika skorzystamy. Jeśli jeden z nich przełączymy w pozycje drugą, przepływ prądu zostanie automatycznie odcięty a światło nie będzie się świecić. Jeśli teraz zmienimy pozycję któregokolwiek z nich, automatycznie dojdzie do przełączenia obiegu prądu i prąd zacznie przepływać do źródeł światła. Będzie to więc bardzo korzystne i komfortowe rozwiązanie do wygodnej obsługi oświetlenia na klatkach schodowych.

Jakość łączników schodowych.

Wybierając przełączniki i łączniki schodowe musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość, tak samo jak ma to miejsce w przypadku wyboru tradycyjnych łączników elektrycznych czy też gniazdek. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby nie szukać tutaj na siłę oszczędności, które mogą ostatecznie przyczynić się do obniżenia komfortu eksploatacji oświetlenia na klatce schodowej, czy też wręcz podnosić poziom ryzyka doprowadzenia do zwarcia. Warto wydać nieco większe pieniądze na łączniki schodowe od lepszego producenta, wykonane z lepszej jakości materiałów, bowiem będą nam służyć o wiele dłużej, gwarantując wysoki poziom komfortu eksploatacji i jej pełnego bezpieczeństwa. Jednym słowem warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanych łączników schodowych, tak samo zresztą jak w przypadku zwykłych łączników pokojowych czy też gniazdek elektrycznych. Będzie to nam gwarantować większy poziom spokoju podczas eksploatacji elektryczności na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *