Podatek Belki a zyski z lokat bankowych

Podatek belki niegdyś wzbudzał wiele kontrowersji, ponieważ najtęższe głowy obmyślały jaki maksymalny kapitał można zdeponować na określonym rachunku, aby jednocześnie ominąć konieczność płacenia haraczu w postaci podatku belki.

Podatek belki, czyli podatek od dochodów kapitałowych

Zanim zdecydujemy się do uczestnictwa w sporze, warto przyglądnąć się czego tak naprawdę kłótnia dotyczy. Podatek od dochodów kapitałowych, inaczej nazywany podatkiem Belki jest to rodzaj podatku dochodowego od osób fizycznych, który regulowany jest artykułami 30 a oraz 30 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku. Za przedmioty opodatkowania uważa się odsetki od pożyczek, rachunków bankowych, papierów wartościowych, dywidendy czy przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Innymi słowy jest to kwota, którą należy zwrócić państwu w wyniku pieniędzy zarobionych na przykład w wyniku lokat. Omawiany podatek wynosi niebagatelną sumę 19%.

A jak to wygląda w praktyce?

Jeśli na rocznej lokacie zdeponujemy kapitał w wysokości 5 000 zł przy równoczesnym oprocentowaniu 5%, to na samych odsetkach zarobimy 250 zł. Od tej kwoty odliczony jednak będzie tzw. podatek Belki, czyli kwota 47,50 zł. Tak więc rzeczywiste oprocentowanie lokaty będzie wynosiło mniej niż 5%. Więcej na ten temat znajdziesz na inwestujwlokaty.com.pl.

Czy są lokaty, które omijają płacenie podatku Belki?

Jakiś czas temu niezwykle popularne były tzw. lokaty antybelkowe. Pozwalały one na ominięcie płacenia wspomnianego podatku dzięki codziennemu naliczaniu odsetek. Wszystko co dobre, szybko się kończy i obecnie, nawet najmniejsze dochody od zysków podlegają opodatkowaniu.

Czy jest więc jakikolwiek sposób na ominięcie konieczności płacenia podatku Belki?

Jedynym sposobem jest aktualnie zdeponowanie środków pieniężnych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE). Jednak i to nie wszystko bo spełnić należy dwa warunki. Po pierwsze, dostępne środki wypłacać można dopiero po ukończeniu 60 lat, po drugie natomiast – maksymalna kwota wpłat rocznych nie może być większa niż 11 139 zł.

Czy z zysku z lokat należy rozliczać się z Urzędem Skarbowym?

Zarówno z lokat, jak i z kont oszczędnościowych zyski wylicza i płaci bank. inaczej sprawa wygląda w przypadku wzbogacenia zarobionego na giełdzie. Wówczas należy rozliczać się samodzielnie zgodnie z obowiązującym formularzem PIT 38.

Niestety, żyjemy w takich czasach, że nie możemy swoich pieniędzy schować do skarpety na gorsze lata. Wyobrażasz sobie życie bez płacenia jakichkolwiek składek? Pamiętaj tylko, że wówczas nawet wizyta u lekarza rodzinnego będzie Cię słono kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *