Poprawny wybór łożysk do samochodu

Wbrew wszelkim pozorom wybór łożysk do samochodu wcale nie jest taki prosty, jakby się wydawało, bowiem nie wystarczy tutaj odpowiednio dobrać rozmiar łożyska, aby uznać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Należy także, a może nawet przede wszystkim, zwrócić uwagę na jakość łożyska samochodowego, dzięki czemu po jego montażu, będziemy mieć gwarancję wysokiej jakości oraz trwałości, a trzeba pamiętać, iż jest to element podlegający dość szybkiemu zużywaniu się z racji działających stale na niego sił. Trzeba będzie więc dowiedzieć się nieco więcej na temat budowy łożysk oraz dobierania odpowiednich do swoich potrzeb, aby zagwarantować sobie iż wymienione raz łożysko, nazbyt szybko nie będzie ulegać uszkodzeniom.

Trwałość zmęczeniowa łożysk.

Przede wszystkim trzeba tutaj pamiętać o tym, iż według odpowiednich badań, nawet pozornie takie same łożyska pracujące w takich samych warunkach, mogą uzyskiwać zupełnie inne wyniki trwałości zmęczeniowej, wobec czego należy przeprowadzić odpowiednie obliczenia według znormalizowanych metod. Dzięki temu możliwe będzie poprawne dobranie łożyska do danych warunków. Okazuje się też bardzo często, iż nawet w najlepszych konstrukcyjnie samochodach, mogły zostać zastosowane łożyska nie do końca najlepsze, wobec czego warto ten aspekt mieć na uwadze, aby starannie dobrać te, które będą w danym przypadku najlepsze i najbardziej wydajne.

Czynniki wpływające na trwałość łożyska.

Mamy tutaj do czynienia z dość sporą lista tego rodzaju czynników z których najważniejszymi są przede wszystkim: stałe zanieczyszczenia, smarowanie, parametry robocze, naprężenia wewnętrzne pochodzące z montażu, naprężenia szczątkowe po hartowaniu, czystość materiału oraz granica naprężenia zmęczeniowego materiału i innych elementów. W pierwszej więc kolejności będziemy musieli określić trwałość łożyska, zastosowanego dotychczas, oraz w stosunku do tego parametru dokonać porównania z innymi łożyskami które będziemy mogli zastosować, a które będą posiadały dokładnie takie same wymiary i pozostałe parametry.

Co zyskamy na lepszym doborze łożyska?

Wybierając profesjonalnie wyprodukowane łożyska, na przykład te pochodzące z fabryk SKF (szwedzka firma zajmująca się produkcją łożysk tocznych, posiadająca swoją filię także w Polsce, w Poznaniu), zapewnimy sobie większy poziom bezpieczeństwa eksploatacji wszelkich maszyn w których łożyska te będą pracować, w szczególności zaś jeśli chodzi o samochody. SKF pracuje tutaj w oparciu o odpowiednie normy ISO, zapewniające standaryzację procesów wytwórczych, toteż wszystkie ich produkty są tutaj zdecydowanie najwyższej jakości.

Gdzie kupimy odpowiednie łożyska.

Zakup łożysk będzie tutaj dość trudny, bowiem nie wszystkie sklepy i hurtownie motoryzacyjne będą w stanie zapewnić nam łożyska tak profesjonalne jak te pochodzące z fabryk SKF. Jednym z nielicznych w kraju punktów będzie hurtownia łożysk Stożek w Bielsku, która posiada wszystkie najlepsze łożyska toczne, jakie dostępne są obecnie na rynku polskim. Warto więc właśnie tutaj pozyskiwać wszystkie łożyska, aby zapewnić sobie wysoki poziom ich trwałości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *