Prawidłowy wybór okna dachowego.

Budowa domu z poddaszem użytkowym to bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające na pewne oszczędności w zakresie materiałów budowlanych, przy jednoczesnym zapewnieniu sobie nieco większej przestrzeni użytkowej, niż w przypadku domów parterowych. Trzeba tutaj jednak zdać sobie sprawę z konieczności prawidłowego doświetlenia wnętrz pomieszczeń na poddaszu użytkowym, poprzez odpowiedni dobór i prawidłowy montaż okien dachowych. Jest to zadanie dość kłopotliwe, bowiem okna dachowe będą w większym stopniu narażone na działanie czynników atmosferycznych, a więc powinny charakteryzować się nieco lepszymi parametrami technicznymi, jak również być w stu procentach poprawnie zamontowane.

Wybór odpowiednich okien dachowych.

Najpierw trzeba będzie dokonać prawidłowego wyboru okna dachowego, do każdego pomieszczenia z osobna. Przy wyborze okien dachowych musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii, które będą przekładać się na komfort eksploatacji, jak również na warunki panujące w poszczególnych pomieszczeniach.

Jedną z kwestii podstawowych będzie dobór okien ze względu na ich rozmiar. W przypadku okien dachowych nie musimy aż tak bardzo skupiać się na ich wielkości, bowiem z racji nastawienia w kierunku góry, zawsze będą łapać większą ilość światła, niż okna ścienne. Dlatego tez, okna dachowe mogą być proporcjonalnie mniejsze niż okna ścienne. Można więc powiedzieć, iż dobór okna dachowego będzie dość kłopotliwy, gdyż trzeba skupić się na większej ilości parametrów i więcej kwestii rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Parametry techniczne okien dachowych

Parametry techniczne okna dachowego powinny za to być nieco bardziej wyśrubowane niż w przypadku standardowych okien ściennych. Muszą one być bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak chociażby gradobicie, gdyż będą bezpośrednio narażone na ich działanie. Dobrze będzie jeśli będą także charakteryzować się wysokim parametrem przenikalności ciepła, aby jak najmniej strat ciepła szło przez okna dachowe. Jeśli zaś chodzi o izolację akustyczną, także warto o tym parametrze pamiętać. Co prawda skierowanie okna ku górze, sprawia, iż dzieci sąsiada słyszeć nie będziemy, niemniej jednak obecnie na niebie mamy tyle samolotów odrzutowych, generujących spore ilości hałasu, że warto się tym problemem jak najwcześniej zająć.

Prawidłowy montaż okna dachowego.

Ostatecznie trzeba także zwrócić uwagę na prawidłowy montaż, bowiem okna dachowe będą narażone na działanie opadów atmosferycznych, a tutaj bardzo łatwo o przeciek. W końcu okno będzie zamontowane w płaszczyźnie dachu, po którym spływa woda deszczowa. Należy więc zadbać o to, aby były one montowane jak najbardziej szczelnie a następnie jeszcze były prawidłowo obrobione. W przeciwnym bowiem razie pomieszczenia na poddaszu użytkowym będą w znacznym stopniu narażone na wszelkiego rodzaju przecieki wody deszczowej, co nie jest niczym dobrym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *