Profesjonalne i bezpieczne w eksploatacji akumulatorownie.

Akumulatorownie, czyli pomieszczenia przeznaczone do ładowania baterii trakcyjnych, powinny spełniać odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Trzeba tutaj bowiem zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie stwarza codzienna praca akumulatorowni, jako pomieszczenia. Obecnie coraz częściej mamy już do czynienia z prawidłowo przygotowanymi pomieszczeniami tego typu, gwarantującymi bezpieczne warunki ładowania akumulatorów. W dalszym jednak ciągu zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy ładowanie baterii trakcyjnych, realizowane jest bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Prowadzi to do niepotrzebnych i bardzo poważnych zagrożeń, których można uniknąć przy pewnych nakładach finansowych.

Jak zabezpieczyć akumulatorownie przed zagrożeniami?

Najważniejsze będzie tutaj zadbanie o to, aby ładowanie baterii trakcyjnych, było realizowane w odrębnym pomieszczeniu. Największym błędem, prowadzącym do niepotrzebnych zagrożeń, jest realizacja tego zadania bezpośrednio w przestrzeni produkcyjnej bądź magazynowej. W razie jakichkolwiek awarii systemów ładowania, zawsze może dojść do wycieku kwasów z akumulatorów. To z kolei prowadzi do wydzielania się wodoru, który jest przecież gazem wybuchowym i oczywiście trującym. W takich warunkach, przy wystarczająco dużym stężeniu wodoru, bardzo łatwo o zapłon i wybuch.

Aby uniknąć tego typu zagrożeń, koniecznością jest przede wszystkim wykonanie następujących czynności:

  • Odizolowanie miejsca ładowania baterii trakcyjnych od reszty obiektu – należy przygotować odrębne pomieszczenie.
  • Zadbanie o prawidłowo pozom wentylacji pomieszczenia akumulatorowni
  • Montaż systemów wychwytywania wodoru.
  • Zadbanie o system nieiskrzącego oświetlenia w pomieszczeniu akumulatorowni.
  • Wyłożenie ścian i podłóg materiałem kwasoodpornym.
  • Doprowadzenie do pomieszczenie akumulatorowni źródła bieżącej wody.

Są to czynności kluczowe, bez których nie zapewnimy sobie bezpiecznych warunków ładowania baterii trakcyjnych. Obecnie jednak realizowane akumulatorownie już są wykonywane w zgodzie z tymi wytycznymi, dzięki czemu wszystkie zagrożenia z tym związane, sprowadzone są do minimum.

Jak wyposażone są nowoczesne akumulatorownie?

Obecnie realizowane pomieszczenia akumulatorowni będą także automatycznie wyposażane w najważniejszy sprzęt, gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim chodzi tutaj o odpowiedniej klasy wózki na akumulatory. Pozwalają one na sprawne transportowanie akumulatorów do prostowników w pomieszczeniu akumulatorowni. Wózki te, usprawniają także załadunek oraz rozładunek akumulatorów z wózków widłowych.

Bardzo przydatnym elementem wyposażenia akumulatorowni, będą także wózki serwisowe. Będą one zapewniać możliwość bezproblemowego uzupełniania płynów w akumulatorach.

Ostatecznie warto także zadbać o profesjonalne statywy na prostowniki. Ich zabezpieczenie i stabilizacja w trakcie realizacji ładowania będą tylko dodatkowo podnosić poziom bezpieczeństwa pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *