Przejście na odbiór cyfrowy

W niedługim okresie wielu odbiorców telewizji, jacy korzystają na co dzień z telewizji analogowej, będzie musiało przestawić się na cyfrowy odbiór. W związku z tym z każdym miesiącem zwiększa się popyt odnośnie tunerów, anten do odbioru telewizji dvb-t.

W tv możemy obejrzeć spoty, które informują nas, w jakim regionie kraju wyłączana jest telewizja analogowa.
Ale co musimy mieć, aby bez najmniejszego problemu odbierać cyfrówkę na swoim odbiorniku?

Jeśli posiadamy telewizor z mpeg-4, to nasza sytuacja jest prosta, wtedy wystarczy przełączyć się na wyszukiwanie kanałów cyfrowych. Oczywiście, liczba dostępnych programów będzie uzależniona od zewnętrznej anteny dvb-t. To też wskazane jest zaopatrzenie się w odpowiednią antenę do odbioru cyfrowego. Dzięki temu będziemy mieli możliwość oglądania większej ilości kanałów. Naturalnie, antena porządna w jednym miejscu, może kompletnie się nie sprawdzić w innym, gdyż równie istotne co sama antena jest także ukształtowanie terenu sama odległość do najbliższego nadajnika. Ważne jest aby zaznaczyć, że jeśli mamy już antenę zewnętrzną, nie musimy zakupywać nowej. Do odbioru telewizji cyfrowej dvb-t stosuje się takie same anteny, jak w przypadku telewizji analogowej.

Przy wyborze anteny dvb-t powinno kierować się jedną zasadą, że najlepiej jest wybierać anteny kierunkowe.
Jakie mamy do dyspozycji anteny?

Na początek opiszę anteny pokojowe. Można je stosować, lecz dobrą jakość obrazu uzyskamy w punktach o dużym natężeniu sygnału, a więc tam, gdzie blisko będzie znajdować się obiekt nadawczy.
Do niewątpliwych minusów tego typu anten należy duża skłonność na wszelkiego rodzaju zakłócenia. W niektórych przypadkach, nawet łażenie po mieszkaniu może być powodem zakłóceń. Pewną kategorią anten pokojowych są anteny panelowe. Zbudowane są one w identyczny sposób jak wspomniane powyżej anteny pokojowe, jednak są przeznaczone do instalowania na zewnątrz budynku. Jednak przez wzgląd na swoją budowę, cechuje je ta sama zawodność, co w przypadku anten pokojowych.

Kolejnym rodzajem anten są anteny siatkowe. Zaleca się ich stosowanie również w niedalekich odległościach od stacji nadawczych, jednakże charakteryzuje je dość mała skłonność do wszelkiego typu zakłóceń.
Ostatnim typem anten są anteny kierunkowe. To zawsze wybór najlepszy, i nie ma tutaj znaczenia, czy do stacji nadawczej mamy parę czy kilkadziesiąt kilometrów. W przypadku bliskiej odległości wystarczy antena zbudowana tylko z kilku elementów. Natomiast czym większa odległość, tym lepiej składać taką antenę z dużej liczby elementów.
Porządnie skonfigurowana antena kierunkowa bez kłopotu powinna nam zapewnić dobrej jakości obraz z dystansu nawet 70 km.

Pamiętajmy też, iż cyfrowy sygnał w przeciwieństwie do sygnału analogowego, nawet trafiając do nas z odbicia zwiększa jakość obrazu.

Jak widać odpowiednie dobranie anteny dvb-t to jedna z bardzo ważnych kwestii. Jeżeli będziemy mieli źle dobraną antenę, to nawet dobrej klasy telewizor LCD nie da nam dobrego obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *