Radio DAB+ – niespełniona technologia

DAB – Digital Audio Broadcasting – technologia, która pozwala na nadawanie programów radiowych w formie cyfrowej. DAB w przeciwieństwie do analogowego radia FM umożliwia odbiór czystego dźwięku bez żadnych zakłóceń oraz nadawanie wielu różnych kanałów na jednej częstotliwości , co znacznie zmniejsza ilość nadajników potrzebnych do nadawania oraz sprawia, że koszty emisji są niższe.

Radio DAB + jest kompatybilne z najnowszymi  kodekami HE-AAC v2, które zapewniają bardzo dobrą jakość odbieranego dźwięku. Korzystanie z radia cyfrowego jest bardzo intuicyjne, jest tylko jeden przycisk, ponadto nie trzeba już pamiętać częstotliwości szukanej stacji – wystarczy już tylko sama nazwa. Niestety jeszcze ta technologia nie pokrywa całego naszego państwa, co aktualnie znacznie zmniejsza wykorzystanie. Co więcej, niewiele polskich stacji radiowych decyduje się na korzystanie z DAB. Dotychczas w Polsce aktywne są jedynie dwa miejsca emisji radia cyfrowego: Katowice oraz Warszawa.

Dodatkowo mała ilość samochodów posiada odbiorniki radiowe dostosowane do technologii cyfrowej co sprawia, że radio DAB+ nie jest zbyt popularne. W dobie szybkiego rozwoju komputeryzacji dużo osób decyduje się na radio internetowe, z którego można korzystać na każdym komputerze, bądź urządzeniu mobilnym. Warto wspomnieć, że odbiorniki radia cyfrowego są nowinką techniczną, co za tym idzie ich cena jest wciąż dość wysoka. Czy warto? Jeżeli ktoś ma pieniądze oraz nie ma dla niego znaczenia czego będzie słuchać to jak najbardziej tak.

Dobrze jest zastanowić się nad tym po co nam jest potrzebne takie radio czy warto jest płacić duże sumy pieniężne za coś z czego będziemy korzystać sporadycznie lub bardzo rzadko.
Jeżeli jesteś zainteresowany tą technologią koniecznie zajrzyj na tą stronę: www.digib.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *