Rejestracja czasu pracy

Rejestracja czasu pracy to w dzisiejszych czasach temat niezwykle ważny dla każdej prężnie rozwijającej się firmy. Temat ten powinien w szczególności zainteresować duże korporacje, ale także praktycznie każde przedsiębiorstwo mające trudności ze zdyscyplinowaniem swoich pracowników.  Każdy pracodawca chciałby, aby jego pracownicy byli punktualni i przepracowywali odpowiednią, ustaloną wcześniej liczbę godzin.

Jednak jak to zwykle w życiu bywa, rzeczywistość jest zupełnie inna niż pragnienia pracodawców. Pracownicy często spóźniają się, bywa i tak, że nie przychodzą do pracy w ogóle lub też wychodzą z niej zbyt wcześnie. Dużym problemem dla pracodawców okazuje się również nienadzorowane wypracowywanie nadgodzin przez pracowników. Często pracodawcy chcą ograniczać ilość nadgodzin czy też przynajmniej mieć świadomość, ile tych nadgodzin będzie. Z drugiej strony systemy ewidencji czasu pracy gwarantują pracownikom dokładne zliczanie ponadprogramowego czasu pracy, a co za tym odpowiednie ich wypłacanie. Ponadto, pracownicy mając wgląd do systemu zawsze mogą zalogować się na swoje konto i sprawdzić godziny, wysłać zapytanie o urlop itd. Elektroniczna rejestracja czasu pracy gwarantuje, więc korzyści zarówno dla pracodawców jak i samych zatrudnionych.

Co będzie potrzebne podczas wdrażania systemu kontroli czasu pracy ? Aby uruchomić kompletny system rcp, będziemy potrzebowali urządzenia, tzw. zegary czasu pracy, jak i odpowiednie oprogramowanie rcp. Ważne jest, aby system był dopasowany do naszych potrzeb i zgodny z prawem. Systemy rejestracji czasu pracy mogą być również połączone z systemami kontroli dostępu. Mamy wtedy pewność, że osoby niepowołane nie dostaną się do naszej firmy. Ważnym aspektem będzie również sposób logowania się użytkowników. Mogą to być karty zbliżeniowe, kod pin, odcisk palca, rozpoznawanie twarzy a nawet skanowanie układu żył. Trzy ostatnie to rozwiązania biometryczne, dają nam pewność, że pracownicy np. nie zamienili się kartami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *