Remontujemy nasze mieszkanie.

W zdecydowanej większości przypadków prace związane z remontem mieszkania będą opierać się na jego odnowieniu, odświeżeniu, poprzez nałożenie nowych farb na ściany. Oczywiście w niektórych przypadkach, będziemy wykonywać sufity podwieszane, czy też jakieś nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z użyciem płyt G-K, niemniej jednak, ostatecznie będzie się wszystko i tak sprawdzać do odmalowania ścian, aby w mieszkaniu zrobiło się świeżo i schludnie. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii prowadzenia tego typu prac, bowiem każdy z nas może oszczędzić sporo pieniędzy decydując się na remont przeprowadzony samodzielnie, zamiast korzystać z usług firmy remontowo budowlanej.

Przygotowanie pomieszczeń do malowania.

W pierwszej kolejności, trzeba będzie zacząć od prawidłowego przygotowania wszystkich pomieszczeń do malowania. Nie ulega tez wątpliwości iż nie będziemy malować wszystkich jednocześnie, bowiem po prostu będzie to niemożliwe z przyczyn logistycznych. Musimy przecież gdzie usuwać meble z pomieszczeń, a z wszystkich naraz ich po prostu nie usuniemy. Dlatego też, w pierwszej kolejności ustalamy sobie kolejność prowadzenia prac w poszczególnych pomieszczeniach i trzymamy się tego aż do końca. W każdym z nich najpierw musimy usunąć wszystkie meble, które mamy możliwość usunąć, czy też żyrandole, a pozostałe elementy zabezpieczamy folią ochronną, czy tez oklejamy taśmą malarską. Następnie możemy przeanalizować bardzo ważne kwestie związane z ilością warstw starej farby na ścianie oraz z koniecznością uzupełnienia ewentualnych ubytków. W przypadku stwierdzenia zbyt dużej ilości warstw farby na ścianach (5-6 warstw), o wiele lepiej jest je całkowicie usunąć, bowiem w takim przypadku może ona nam w trakcie malowania po prostu odpadać. Następnie musimy wyszukać wszystkie ubytki i uzupełnić je przy pomocy gładzi gipsowej. Gładź jest tutaj najlepszym rozwiązaniem, bowiem pozwala nam na łatwe wyrównanie podłoża w następnym kroku poprzez jego wyszlifowanie. Tak przygotowane ściany w zasadzie są już gotowe do malowania.

Właściwe malowanie ścian.

Zanim jednak ostatecznie zabierzemy się za malowanie, warto jeszcze wyrównać chłonność podłoża poprzez jego zagruntowanie. Ma to także na celu związanie w strukturze podkładu wszystkich pyłków pozostałych po poprzedzających pracach przygotowawczych. Ostatecznie pozostaje nam już tylko zabranie się za właściwe malowanie ścian. Musimy tutaj jednak pamiętać, iż każdy wałek malarski, każda szczotka i każdy pędzel, mają swoje zastosowanie i nie da rady ich wykorzystać w innym celu. Jak wiadomo, wałki będą wykorzystywane do malowanie dużych powierzchni o stosunkowo równej i gładkiej strukturze. Szczotki malarskie nadają się raczej do malowania powierzchni o strukturze porowatej. Pędzle z kolei stanowią narzędzie do prac wykończeniowych, czyli malowania wszystkich trudno dostępnych miejsc, do których nie dostaniemy się przy zastosowaniu wałka lub szczotki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *