Różnorodne łożyska do maszyn, urządzeń i pojazdów samochodowych.

Kto by pomyślał, iż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy opracowano pierwsze profesjonalne łożyska, staną się one tak bardzo niezbędnym elementem we wszystkich współczesnych pojazdach samochodowych, maszynach i urządzeniach przemysłowych. Obecnie trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek maszynę bez łożyskowania, a jeszcze ciekawsze jest to, iż samych łożysk mamy kilkaset różnorodnych typów i rodzajów, stosowanych w różnorodnych przypadkach. Każde z nich będzie tutaj przeznaczone do zupełnie innych zastosowań, do pracy w innych warunkach, wobec czego też, warto przynajmniej pobieżnie znać ich przeznaczenie, jeśli na przykład pracujemy w zakładzie produkcyjnym, zajmującym się produkcją wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń przemysłowych.

Typy stosowanych łożysk.

Obecnie wykorzystywanych jest kilka głównych rodzajów typów łożysk, przy czym w każdym z nich możemy wyróżnić wiele rodzajów. Do najbardziej popularnych, znajdujących najszersze zastosowanie w maszynach i urządzeniach przemysłowych oraz w branży motoryzacyjnej, należy tutaj zaliczyć

  • Łożyska kulkowe – dzielące się na łożyska kulkowe zwykłe, kulkowe specjalne łożyska wahliwe, łożyska kulkowe skośne, łożyska kulkowe wzdłużne, łożyska kulkowe samonastawne z oprawami, łożyska kulkowe samochodowe
  • Łożyska walcowe – dzielące się na łożyska walcowe poprzeczne i łożyska walcowe wzdłużne
  • Łożyska igiełkowe – dzielące się na łożyska igiełkowe poprzeczne i łożyska igiełkowe wzdłużne
  • Łożyska baryłkowe – dzielące się na łożyska baryłkowe poprzeczne i łożyska baryłkowe wzdłużne.
  • Łożyska stożkowe

Każde z tych łożysk znajduje swoje zastosowanie w zupełnie innych przypadkach, aczkolwiek zawsze ich zadanie jest dokładnie takie samo. Muszą one przenosić obciążenia poprzeczne jak i wzdłużne w przypadku dwóch obracających się względem siebie elementów w danej maszynie czy też urządzeniu.

Pozyskiwanie odpowiednich łożysk.

Produkując różnorodne urządzenia i maszyny przemysłowe, warto mieć możliwość szybkiego pozyskiwania niezbędnych łożysk, o odpowiednich parametrach. Tutaj z reguły w trakcie projektowanie nie będziemy w stanie określić typu i producenta łożyska, aczkolwiek w większości przypadków bez trudu uda nam się określić najważniejsze parametry techniczne wymagane do prawidłowej pracy danego łożyska w danym układzie łożyskowania. Dlatego też bardzo korzystnie przedstawia się tutaj katalog internetowy z łożyskami, z możliwością zakupu który oferują nam nieliczne firmy zajmujące się ich dystrybucją. W katalogu tym po prostu określamy parametry łożyska jakie potrzebujemy, a w odpowiedzi dostajemy listę łożysk spełniających podane parametry, oraz informację na temat możliwości ich zamówienia. Z reguły też od razu dostaniemy informację na temat tego, czy łożysko jest dostępne od ręki czy też trzeba będzie je zamówić i czekać, a także jeśli już trzeba będzie czekać, to szacowany czas jego sprowadzenia. Trzeba więc przyznać, iż takowy katalog internetowy z łożyskami będzie rozwiązaniem bardzo korzystnym, ułatwiającym znacznie komunikację pomiędzy dostawcą łożysk a jego odbiorcami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *