Szybkie i bezpieczne kosztorysowanie w Normie

kosztorys-budowlany-najlepiej-wykonac-przy-uzyciu-programu-norma

Norma PRO jest jednym z wielu programów kosztorysowych dostępnych na rynku, ale dzięki swoim rozbudowanym możliwościom zyskała miano najchętniej kupowanego tego sektora. I wciąż utrzymuje to miano ponad 10 lat po premierze. Bogata baza katalogowa, opcje tworzenia kosztorysów różnego rodzaju, możliwość zmiany parametrów wyświetlania kosztorysu wg indywidualnych potrzeb to tylko część z funkcji, dzięki którym ten program osiągnął pozycję, którą osiągnął. A złoty medal na targach Budma w Poznaniu w 2003 roku był tylko potwierdzeniem jakości tego oprogramowania.

Programy do kosztorysowania wspomagają żmudny proces wyliczania wartości inwestycji budowlanych, remontowych itp. Są to programy specjalistyczne, wykorzystywane w zasadzie tylko w branży budowlanej, zarówno w firmach czy instytucjach inwestorskich, jak i wykonawczych. Programy do kosztorysowania poza funkcjami wyceny dokumentów, pozwalają też przygotować przedmiar czyli zestawienie ilości robót, które należy wykonać. Mówiąc po ludzku – w przedmiarze znajdziemy informację, że należy wykonać wykop wielkości 100 m3, a w kosztorysie dodatkowo koszt wykonania wykopu. W zależności od sposobu przygotowania kosztorysu może on służyć jako szacunkowa informacja, dokładna oferta, może też podsumowywać rzeczywiste koszty robót, jeśli jest wykonywany po pracy. W firmach budowlanych jest to dokument o niebagatelnym znaczeniu.

Program Norma PRO ma na celu usprawnić działania związane z wyceną i sądząc po popularności nieźle mu to wychodzi. Ale podkreślmy jedna rzecz – program kosztorysowy, żeby dobrze działał musi mieć odpowiedniego użytkownika. To zawsze człowiek jako operator programu decyduje o tym czy przygotowywany dokument będzie odpowiednio zrobiony, czy nie będzie w nim błędów, czy przedmiar będzie obejmował zakres wszystkich prac. Program kosztorysowy nawet najlepszy nie zastąpi wiedzy i doświadczenia kosztorysanta.

Ale co w takim razie powoduje, że jednak Norma PRO to niemal pozycja obowiązkowa w firmach z sektora inwestycyjno-budowlanego? Program kosztorysowy dzięki gotowym bazom normatywów umożliwia sprawne wyszukanie podstaw katalogowych dla różnych robót – bez określenia ilości potrzebnego zużycia materiałów i pracy ludzi oraz sprzętu niemożliwe jest zrobienie dobrej kalkulacji. Program Norma udostępnia normatywy dla niemal każdej branży budowlanej. To ogromne ułatwienie dla kosztorysanta, który nie musi samodzielnie określać norm lub przeszukiwać ich w wydawnictwach papierowych jak to drzewiej bywało.

Informatyzacja, która dokonała się pod koniec XX wieku zmieniła wiele dziedzin życia i kosztorysowanie jest jedna z nich. Warto wykorzystywać współczesne rozwiązania informatyczne w postaci programów takich jak Norma PRO by ułatwiać sobie codzienną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *