Tradycyjne grzejniki ścienne a ich prawidłowy dobór.

Stosowanie grzejników ściennych w ogrzewaniu naszych domów i mieszkań to w pewnym zakresie od dawna ukuty standard. W większości domów i mieszkań znajdziemy właśnie grzejniki ścienne, które sprawdzają się całkiem dobrze. Warto jednakże pamiętać przede wszystkim o tym, iż aby sprawdzały się doskonale i nie wpływały negatywnie na komfort i estetykę, należy je dobrać z odpowiednią starannością. Nieprawidłowo dobrane grzejniki ścienne będą negatywnie wpływać na poziom komfortu cieplnego, jak również na wadliwe spalaniu w kotle CO. Warto tutaj przyjrzeć się szczegółom w tym zakresie, gdyż może się okazać, iż niewiele potrzeba do tego, aby dobrać grzejniki idealne, wręcz precyzyjnie dobrane do naszych potrzeb.

Jak dobierać grzejniki ścienne?

Aby prawidłowo dobrać grzejniki ścienne należy przede wszystkim precyzyjnie określić zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku. Do naszych obliczeń należy także uwzględnić pracę kotła, bowiem posiadają zwykły kocioł węglowy bez zaworu mieszającego, musimy pamiętać, iż będzie on pracował z temperaturą około 60-70 stopni Celsjusza. W takiej też temperaturze będzie podawany czynnik grzewczy na grzejniki ścienne. W tym więc przypadku musimy ten aspekt uwzględnić i grzejniki nie mogą być przewymiarowane. Jeśli zamontujemy zbyt duże grzejniki ścienne, będziemy zmuszeni do ograniczenia temperatury pracy kotła węglowego, co skończy się zarastaniem jego wnętrza i przewodów dymowych substancjami smolistymi. Najefektywniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaworu mieszającego, który pozwoli nam utrzymywać wysoką temperaturę pracy kotła, a jednocześnie ograniczyć temperaturę czynnika grzewczego podawanego na grzejniki ścienne. Jest to korzystne także ze względów estetycznych. W przypadku bardzo wysokiej temperatury grzejników, po pierwsze zachodzi ryzyko oparzenia się. Po drugie zaś, kurz osiadający na grzejnikach będzie się spalać, a następnie wzniesiony ruchem powietrza będzie osiadać na ścianach prowadząc do ich zabrudzenia.

Efektywność pracy grzejników ściennych.

Warto sobie jednakże powiedzieć, iż grzejniki ścienne, charakteryzują się całkiem dobrym poziomem efektywności pracy. Przy odpowiednim ich dobraniu do naszych pomieszczeń będziemy mogli utrzymać komfortową temperaturę wnętrz. Co więcej, dobrze dobrane grzejniki pozwolą nam na zastosowanie różnorodnych źródeł ciepła. Niekoniecznie musi to być kocioł węglowy CO. Można będzie także zastosować kotły gazowe, olejowe, czy też nowoczesne kotły V klasy na pelety czy też ekogroszek. Generalnie rzecz więc ujmując, prawidłowość dopasowania grzejników ściennych, będzie bardzo istotnym aspektem. Jeśli dobrze podejdziemy do tego zagadnienia, to z całą pewnością zyskamy na poziomie komfortu cieplnego w domu, a także na kosztach ogrzewania. Można więc powiedzieć, iż jest w tym przypadku o co walczyć. Jest po co starać się prawidłowo dobierać grzejniki ścienne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *