Tuner SD czy HD – bardzo ważne pytanie

W dobie cyfryzacji telewizji w Polsce, przed odbiorem musimy wiedzieć parę rzeczy, aby nie nacinać się na dodatkowe koszty.

Aby optymalnie dobrać tuner czy dekoder musimy na samym początku odpowiedzieć sobie na parę pytań.
Pierwsze z nich brzmi: jaki odbiornik telewizyjny posiadamy?
I tutaj odpowiedzi są dwie. Albo posiadamy płaski telewizor (LED, Plazma), to interesować nas będzie zapewne tuner HD. Oczywiście taki tuner dvb-t będzie miał złącze HDMI, ale w przypadku tego typu telewizorów nie ma się czego obawiać. Każdy z nich posiada minimum jedno takie złącze.
Gorzej wygląda sytuacja, gdy posiadamy zwykły odbiornik telewizyjny. Wtedy musimy sprawdzić dokładnie, jakie możliwości podłączenia są dostępne. Możliwe są:

  • Euro złącze (złącze SCART) najbardziej popularne w Polsce. Jeśli posiadamy telewizor od młodszy niż 20 letni możemy mieć pewność, że posiadamy takie złącze w naszym telewizorze;
  • złącze RCA (nazywane złączem AV lub Chinch);

Najgorzej, gdy nasz telewizor nie posiada żadnych takich łączy. Jednak wtedy też istnieje możliwość podłączenia tuneru dvb-t. Ale wtedy najlepiej zgłosić się do specjalisty, który po oględzinach naszego telewizora zaproponuje nam najlepsze rozwiązanie.
Wiedząc już, jaki posiadamy typ złącza, musimy jeszcze zastanowić się nad dekoderem. Czy ma to być SD czy HD?

Jeśli posiadamy telewizory płaskie (z opcją FullHD, HDReady)to wybrać powinniśmy opcję HD. W reszcie przypadków nie warto przepłacać i lepszą opcją jest wybór tunera SD.Pamiętajmy tylko, że tunery dvb-t powinny być kupowane z myślą o przyszłości, bo czasami po zakupie nowego telewizora możemy z niego skorzystać.
Dziś można powiedzieć, że już parę kanałów jest nadawanych w jakości HD, i trzeba przyznać, że jakość obrazu jak i dźwięku jest naprawdę dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *