Tynki gipsowe czy cementowo-wapienne?

tynki cementowo-wapienne

Jeśli zamierzasz w niedługim czasie wykańczać wnętrza w Twoim nowym domu, to warto dowiedzieć się, jakie są istotne różnice między rodzajami tynków, aby wybrać ten najwłaściwszy. Tynki wewnętrzne mają pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale  i ochronną dla różnych przewodów biegnących w ścianach, dlatego muszą mieć odpowiednią wytrzymałość na uszkodzenia czy zalania. Tynki nakłada się ręcznie bądź maszynowo. Oczywiście tynki maszynowe wykonuje się o wiele szybciej.Tynki cementowo-wapienne
Mają w swoim składzie cement, wapno, piasek i wodę. Niestety po nałożeniu na ścianę i roztarciu, nie tracą swojej chropowatej struktury, dlatego  wymagają dodatkowego wygładzenia. Ich zaletą jest to, że są przepuszczalne dla pary wodnej, dzięki czemu ściana „oddycha”. Posiadają także dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Tynki te nadają się do każdego pomieszczenia, a więc zarówno tam, gdzie powietrze jest suche jak pokoje czy korytarze, a także do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności jak łazienka czy kuchnia.

Tynki gipsowe
Tynki gipsowe są uznawane za zdrowe i ekologiczne. Pomieszczenie, w którym je zastosowano wydaje się przytulniejsze. Gips pochłania nadmiar wilgoci z pomieszczenia, a gdy  robi się w nim  sucho, oddaje ją. Po zastosowaniu tynków gipsowych nie ma potrzeby dodatkowego stosowania gładzi, a powierzchnie ścian można od razu pokryć farbą. Niekorzystną cechą gipsu jest to, że wykonane z nich tynki są mniej wytrzymałe pod względem mechanicznym i nie są też odporne na stałą dużą wilgotność. Gdy zawilgocenie powietrza przekracza 80 % tynk gipsowy traci swoją wytrzymałość, a wtedy jeśli w ścianie znajdują się stalowe gwoździe czy jakieś inne  niezabezpieczone przewody, to zaczynają one korodować.

Reasumując: tynki gipsowe położone starannie mają gładką powierzchnię i nie wymagają dodatkowego jej wygładzania. Tynki cementowo-wapienne są wprawdzie bardziej odporne na wilgoć, ale żeby  uzyskać ich gładkość, trzeba nałożyć gładź, a to znacznie zwiększa koszt prac.

Reklama: Tynki gipsowe Kraków – Inside – System

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *