Urlop w górach Skandynawii.

Nie ma na całym świecie miejsca bardziej urokliwego niż skandynawskie fiordy i lodowce. Wyprawy w te regiony świata dla każdego pasjonata turystyki i trekkingu górskiego będzie jedną ze zdecydowanie najważniejszych wypraw życia. Może i taka wyprawa dla przeciętnego Polaka nie będzie zbyt przystępna cenowo, niemniej jednak warto wyłożyć niespełna 5 tysięcy PLN za możliwość zwiedzenia jednego z najpiękniejszych miejsc na ziemi, tym bardziej, iż nie jest to miejsce aż tak od nas odległe. Sprawdźmy jednak na jakiego rodzaju atrakcje możemy liczyć podczas wyjazdu na trekking w Góry Skandynawii.

Podstawowe informacje o Górach Skandynawii.

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na wyjazd w Góry Skandynawii powinniśmy wiedzieć, iż panuje tutaj wyjątkowo chłodny klimat. Na północy na wysokości 700-800 m n.p.m. zaś na południu na wysokości 1500-1800 m n.p.m. znajduje się granica wiecznego śniegu. W tym miejscu występują bardzo licznie lodowce, z których jednym z najbardziej znanych jest Jostedalsbreen. Tutaj też swoje źródła mają praktycznie wszystkie największe rzeki półwyspu skandynawskiego. Licznie występują także wszelkiej maści jeziora polodowcowe. W dolnych partiach stoków górskich porastają lasy, wyżej zaś można natknąć się na typowe łąki alpejskie.

Do najważniejszych szczytów całych Gór Skandynawii należy tutaj zaliczyć:

  • Galdhøpiggen – 2469 m n.p.m. – najwyższy szczyt Norwegii
  • Kebnekaise – 2117 m n.p.m. – kulminacja Szwecji
  • Haltiatunturi – 1328 m n.p.m. – najwyższy punkt Finlandii

Widzimy więc, iż nie ma tutaj wysokich gór. W zasadzie ich wysokość jest zbliżona do naszych, polskich Tatr, aczkolwiek trzeba przyznać, iż pod względem urokliwości nie maja sobie równych na całej kuli ziemskiej.

Przygotowanie do wyjazdu na trekking w Góry Skandynawii.

Jeśli chodzi o kwestie przygotowania do wyjazdu w te rejony na trekking to przede wszystkim niezbędna będzie profesjonalna odzież trekkingowa. Chodzi nam głównie o trudne warunki panujące na szlakach skandynawskich, gdzie niezbędne będzie porządne obuwie z możliwością przyczepienia raków. Trzeba będzie także zaopatrzyć się w ułatwiające poruszanie się po śnieżnych trasach kijki. Niezbędne będą także okulary przeciwsłoneczne (słońce odbijające się od śniegu stanowi poważne utrudnienie dla turystów), solidną kurtkę zabezpieczającą przed wiatrem oraz deszczem. Warto także zabrać ze sobą termos, bowiem łyk ciepłej kawy lub herbaty na trasie na szczyt Galdhopiggen będzie w niektórych chwilach wręcz na wagę złota.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, wyjazd na trekking w Góry Skandynawii będzie dla wielu jednym z najlepszych wyjazdów urlopowych, na jakie w ogóle można sobie pozwolić. Niesamowite widoki, niezapomniane wrażenia, przepiękne fiordy, lodowce i wspaniała lokalna roślinność potrafią wyryć się w pamięci na wiele najbliższych lat. Zapewnić też możemy każdego kto zdecyduje się na taki wyjazd, iż prędzej czy tez później zapragnie powrotu w Góry Skandynawii, jako w miejsce w którym spędził kilka najpiękniejszych dni w swoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *