Wymagający trekking trasą Haute Route.

Wśród wielu tras trekkingowych, z całą pewnością trasę Haute Route, można zaliczyć do jednej z tych najbardziej wymagających, i to zarówno w kwestii przygotowania sprzętowego, jak i kondycyjno fizycznego. Tutaj nie ma miejsca na żarty, bowiem drugi etap wyprawy będzie prowadzić lodowcami na wysokości nawet do 3700 m. n.p.m., przy czym przez jej większość trzeba będzie poruszać się w rakach na dolnej uprzęży w pełnej asekuracji z resztą grupy. Jest to trasa trudna i wymagająca, niemniej jednak jej pokonanie dostarcza każdemu pasjonatowi górskich wędrówek nie lada zadowolenia, toteż warto skrupulatnie się do wyjazdu przygotować, aby zapewnić sobie możliwość ukończenia całej trasy.

Kompletowanie niezbędnego wyposażenia na trasę Haute Route.

Jak już wspomnieliśmy, trekking Haute Route jest jednym z trudniejszych pod względem technicznym, toteż wymagać od nas będzie posiadania niezbędnego wyposażenia alpinistycznego, oraz umiejętnego się nim posługiwania. Czekan, raki, dolna uprząż, składane kijki – to podstawowe elementy niezbędnego wyposażenia, bez którego nie można nawet się na trasę ruszać. Chodzi tutaj o to, iż poprzez lodowce, trzeba będzie przechodzić w uprzęży, wzajemnie asekurując się z pozostałymi uczestnikami wyprawy, cały czas na stopach mając założone raki, które zapewnią nam odpowiedni poziom przyczepności na lodowcu. Bardzo ważną kwestią będzie także samo obuwie, które powinno być nie tylko odpowiednio dopasowane, ale przed wyprawą dodatkowo sprawdzone i rozchodzone, co zapewni brak jakichkolwiek problemów na trasie. Do tego oczywiście niezbędne elementy odzieży, czyli wodoodporne kurtki, i spodnie, ciepłe bluzy, oraz odzież termiczna, które razem będą mieć za zadanie zapewnienie nam pełnego komfortu termicznego. Na sam koniec warto jeszcze zadbać o kominiarkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV, czy też nawet o krem z filtrem UV, bowiem na takich wysokościach, na pokrywie lodowej, słońce potrafi być bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem w pokonywaniu trasy.

Siła fizyczna i kondycja

Pokonanie trasy Haute Route, wiązać się będzie także z wymaganiami odnośnie naszej siły fizycznej i kondycji, a co za tym idzie, powinniśmy w tym zakresie być odpowiednio przygotowani. Bardzo ważną kwestią będzie tutaj prawidłowe przygotowanie kondycyjne, głównie pod względem wydolności tlenowej. Jako że trasa wiedzie na dużych wysokościach, gdzie będziemy mieć mniejszą zawartość tlenu w atmosferze, trzeba będzie przed wyprawą nauczyć się skutecznie korzystać z tlenu. W tym celu najlepsze są oczywiście intensywne treningi aerobowe, czyli pływanie, bieganie, czy tez jazda rowerem. Warto zadbać także o trening siłowy, choć nie musi on być jakoś specjalnie intensywny. Jedna czy też dwie wizyty w ciągu tygodnia na siłowni, powinny tutaj w zupełności wystarczyć, z nastawieniem na siłę mięśni a nie ich masę.

Musimy więc powiedzieć, iż jest to jeden z bardziej wymagających trekkingów, na jakie kiedykolwiek przyjdzie nam się wybrać, a więc przygotowania i kompletowanie wyposażenia powinny być przeprowadzone skrupulatnie i starannie, aby potem, na samej już trasie nie mieć jakichkolwiek problemów. Abyśmy pokonując trasę, mogli cieszyć się pięknem górskich krajobrazów i czuć dumę z pokonywania własnych słabości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *