Wzmacnianie podłoża za pomocą materiałów geosyntetycznych.

Współczesna branża budownictwa drogowego oraz technicznego, na potęgę wręcz wykorzystuje materiały geosytnetyczne, które zapewniają możliwość skutecznego wzmocnienia warstw podłoża. Dzięki temu też, wznoszone konstrukcje czy też nowo budowane drogi i autostrady są o wiele trwalsze i odporniejsze na obciążenia eksploatacyjne, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii zastosowania materiałów geosyntetycznych, takich jak geotkaniny, geosiatki i geokompozyty, bowiem ich zastosowanie przekładać się będzie na realne korzyści dla samego inwestora.

Geotkaniny i geokompozyty.

Wymienione wyżej materiały geosyntetyczne, stanowią jedne z najczęściej, obok geosiatek, wykorzystywanych we współczesnym budownictwie drogowym czy też hydrotechnicznym. Geotkaniny stanowią bardoz dobre rozwiązanie w przypadku konieczności zastosowania izolacji warstw gleby czy też podbudowy w sytuacji gdy w terenie mamy stosunkowo spore ilości wody gruntowej. Zapewni to suchość i stabilizację podbudowy drogowej, a to, jak bardoz dobrze wiemy, przesądzać będzie o ogólnej trwałości i wytrzymałości nawierzchni bitumicznej. Ponadto geotkaniny i geokompozyty znajdują także swoje zastosowanie w budownictwie hydrotechnicznym, gdzie wykorzystywane są przede wszystkim do zabezpieczania skarp i nasypów wzdłuż rzek, jezior i sztucznych zbiorników wodnych. Zapewniają one odpowiednią izolację zewnętrzną konstrukcji nasypu przed wodą, która mogłaby w dłuższej perspektywie czasowej doprowadzić do degradacji całej konstrukcji nasypu. Jednym słowem są to materiały o stosunkowo wszechstronnym zastosowaniu w wielu różnych przypadkach budownictwa technicznego i drogowego.

Jakość zastosowanych materiałów geosyntetycznych.

Bardzo ważną w tym przypadku kwestią, będzie także jakość zastosowanych materiałów geosyntetycznych, bowiem trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż każdy ich producent, będzie stosować zupełnie inne technologie ich wytwarzanie. Dobra oferta geosyntetyków do wzmacniania podłoża powinna zagwarantować nam materiały wykonywane z odpowiednich włókien polipropylenowych czy też poliestrowych, precyzyjnie dostosowanych do rodzaju materiału geosyntetycznego i jego zastosowania. Jest to bardzo istotną kwestią, która przekłada się na trwałość samego materiału geosyntetycznego, oraz na jego właściwości fizykochemiczne. Dlatego też, nie warto tutaj szukać oszczędności, a raczej skupić się na zastosowaniu geosyntetyków od uznanych i doświadczonych producentów, którzy skutecznie, od wielu lat zapewniają dostawy swoich wyrobów na place budów w całym kraju i zagranicą. Z całą pewnością takie podejście do zagadnienia będzie jak najbardziej opłacalne zarówno dla wykonawcy, jak i dla samego inwestora, choć ten drugi, początkowo może mieć wrażenie ponoszenia wyższych kosztów. Jednakże z perspektywy czasu, koszty budowy będą zrekompensowane i to ze sporą nawiązką, poprzez brak wygórowanych kosztów napraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *