Zdalna opieka położnicza

W Polsce bardzo często słyszy się narzekanie na pracę służby zdrowia, problemy z dostaniem się do specjalisty, długie oczekiwanie na wizytę u lekarza. Zdarza się nawet, że problemy mają kobiety w ciąży, a przecież dla nich opieka medyczna powinna być dostępna w pierwszej kolejności, ponieważ chodzi o zdrowie czy życie nie jednej osoby, ale dwóch, czy nawet więcej w przypadku ciąży mnogiej. Badaniem, które jest bardzo często zalecane przez lekarzy prowadzących ciążę, jest ciągła rejestracja pracy serca płodu dokonywana równolegle z rejestracją skurczów macicy.

Kardiotokografia jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą monitorowania stanu zdrowia dziecka. Do niedawna przeprowadzenie KTG było możliwe tylko w warunkach szpitalnych czy ambulatoryjnych. Wiązało się to z koniecznością przyjazdu ciężarnej kobiety do placówki medycznej, często wymagało spędzenia kilku dni w szpitalu, co nie wpływa dobrze na stan psychiczny ciężarnej. Ostatnio sytuacja uległa zmianie, ponieważ możliwa jest zdalna opieka położnicza. Jest to usługa przeznaczona dla kobiet od 36 do 42 tygodnia ciąży i polega na wykonywaniu badania kardiotokograficznego za pomocą mobilnego urządzenia działającego w warunkach domowych.

pregnant-1207238_1280

Oczywiście wcześniej pacjentka musi udać się do gabinetu lekarskiego i otrzymać kwalifikację do usługi, jaką jest zdalna opieka położnicza. Później może wrócić do domu. Za pomocą specjalnego mobilnego urządzenia i platformy e-Care wyspecjalizowany personel może monitorować pracę serca dziecka. Każde badanie trwa trzydzieści minut, po czym kobieta otrzymuje informację, że wynik został wysłany do odpowiedniej jednostki medycznej. Pacjentka zawsze otrzymuje informację zwrotną, a w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości dalszą instrukcję postępowania. Co ważne, usługa jest całodobowa, można zatem wykonać badanie w każdej porze dnia czy nocy.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie muszą spędzać czasu w szpitalu, mogą przebywać w domu, gdzie czują się bardziej komfortowo, a co najważniejsze dla dziecka, są zrelaksowane i spokojne. Dodatkową zaletą jest to, że rodzina, na przykład ojciec dziecka czy jego starszy braciszek mogą posłuchać, jak bije serce maluszka. Wiadomo, że spokojne matki rodzą silniejsze i spokojniejsze dzieci. Natomiast, żeby maluchy rozwijały się zdrowo i były zabezpieczone przed chorobami należy zadbać o odpowiednie szczepienia dla dziecka. Każdy odpowiedzialny rodzic pilnuje kalendarza szczepień, zdając sobie sprawę, że jakiekolwiek zaniedbania w tym względzie to narażenie zdrowia, a nawet życia maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *