Żeglarstwo w Polsce

Polskie szlaki żeglarskie od lat przyciągają ludzi z całego świata. Czeka tu na nich wiele pięknych miejsc do żeglowania.  Mamy dostęp do morza, są pojezierza: kaszubskie, mazurskie. Jeziora i Zalew Zegrzyński pod Warszawą. To pozwala uprawiać żeglarstwo na wiele sposobów.

W pierwszym rzędzie z wypoczynkiem pod żaglami kojarzą nam się Mazury. Szczególnym miejscem jest tam system połączonych ze sobą Wielkich Jezior Mazurskich. Na wschód od jeziora Mikołajskiego leży nasze największe naturalne jezioro Śniardwy. Zaletą Mazurskich jezior jest to, że możemy swobodnie przepływać z jednego jeziora do drugiego co pozwala wyruszać w kilkudniowe rejsy. Na jeziorach tych możemy się czuć bezpiecznie gdyż wzdłuż nich rozciągają się porty, hotele, domy letniskowe a nawet pola namiotowe. Oczywiście głównym ich atutem jest przyroda. Widoki jakie się rozpościerają przed żeglującymi na licznych Mazurskich jeziorach rozkochują w sobie wielu.

Co ważne na Mazurach mamy również możliwość cumowania w niektórych prywatnych portach hotelowych. Świetnym przykładem tutaj może być hotel Mazurski Raj nad jeziorem Bełdany, który takim portem właśnie dysponuje. Dla osób nie kojarzących tego dosyć nowego hotelu, to jest to ośrodek, który przejął nieistniejący już hotel Exploris, znany również jako Exploris Piaski czy też Exploris Ruciane Nida – www.explorispiaski.pl. Na tej stronie przeczytamy więcej na ten temat.

Z Mazurami konkuruje morze kaszubskie czyli szereg połączonych ze sobą jezior. Fenomenem są też jeziora przybrzeżne, utworzone z dawnych bałtyckich zatok morskich . Wśród nich są Łebsko, Jamno i Gardno wchodzące w skład 10 największych naturalnych jezior w kraju. Ciekawą opcją ze jest też żeglowanie po  bieszczadzkim Jeziorze Solińskim o wyjątkowej linii brzegowej, pełnej malowniczych półwyspów i zatoczek. To dobry wybór dla szukających samotności na szlaku i kontaktu z tajemniczą przyrodą. W końcu mamy też morze bałtyckie ze względu na swą kapryśność zarezerwowane dla tych bardziej doświadczonych. Bałtyk to najwyższa szkoła jazdy nic więc dziwnego, że ze zmagań na nim wyrosły największe sukcesy polskiego żeglarstwa.

Na Polskich jeziorach i morzu Bałtyckim z pewnością można przeżyć przygodę swojego życia. Każdy na pewno znajdzie swoje ulubione miejsce do żeglugi. Jednak wcale nie trzeba ograniczać się do jednego miejsca można zwiedzać wszystkie po kolei.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *