Czyszczenie, montaż i wymiana kratek wentylacyjnych, czyli jak to zrobić?

Czyszczenie, montaż i wymiana kratek wentylacyjnych, czyli jak to zrobić?

6 kwietnia 2023 Wyłączono przez Barbara

Ponieważ domy stają się coraz bardziej szczelne, naturalna wentylacja jest coraz mniejsza. Instalując kratki powietrzne, przywracana jest ciągła i optymalna wentylacja. W przypadku stosowania wentylacji mechanicznej kratki wentylacyjne i zawory są również potrzebne do dostarczania i odprowadzania powietrza. Chcesz zamontować nowe kratki wentylacyjne, wymienić stare lub wyczyścić osłony kratek wentylacyjnych? W tym artykule wyjaśniamy, jak najlepiej to zrobić.

Montaż odpowietrznika

Kratki wentylacyjne można montować na różne sposoby:

 • Większość osłon otworów wentylacyjnych przykręca się do ściany.
 • Wiele otworów wentylacyjnych ma poręczną tuleję montażową, dzięki czemu nie są potrzebne żadne narzędzia.
 • Niektóre otwory wentylacyjne wymagają wykonania otworu, na przykład w drzwiach lub listwie przypodłogowej.

W większości przypadków do pożądanego produktu dołączona jest instrukcja, jeśli nadal się nie uda, zawsze możesz się z nami skontaktować. Z przyjemnością Ci pomożemy.

Wymiana kratek wentylacyjnych

Czy Twoje otwory wentylacyjne wymagają wymiany, ponieważ są stare lub niemożliwe do wyczyszczenia? Możesz łatwo zrobić to sam lub zadzwonić po Serwis klimatyzacji Wrocław.

Podczas wymiany kratek wentylacyjnych należy zwrócić uwagę na:

 • Rodzaj otworu wentylacyjnego (np. wewnątrz lub na zewnątrz)
 • Właściwy materiał
 • Właściwe wymiary

Niektóre kratki są trudniejsze do wymiany, na przykład w drewnianej ramie okiennej. Drewno często zaczyna się wypaczać lub otwór wentylacyjny jest już stary, więc siedzi bardzo mocno. Zalecamy utrzymywanie otworów wentylacyjnych w czystości, aby można było odłożyć wymianę. Poniżej możesz przeczytać, jak to zrobić.

Czyszczenie kratek wentylacyjnych

Czyszczenie kratek wentylacyjnych jest często zapomnianym obowiązkiem. Jednak bardzo ważne jest, aby utrzymywać je w czystości, aby system wentylacyjny mógł prawidłowo działać, a system działał dłużej. Dlatego podczas sprzątania regularnie sprawdzaj kratki i zawory w tym pomieszczeniu. Montaż wentylacji Wrocław czy zaworów wentylacyjnych wymaga dokładnej metody pracy.

Czyszczenie kratek wentylacyjnych

Otwory wentylacyjne zapewniają ciągłą wentylację. Często stosowanymi kratkami wentylacyjnymi są kratki okienne. Otwory wentylacyjne można czyścić w następujący sposób:

 1. Ostrożnie zdejmij kratkę wentylacyjną ze ściany lub sufitu. Zachowaj ostrożność, ponieważ (zwłaszcza w przypadku kratek okiennych) brud może się poluzować.
 2. Wyczyść odpowietrznik szczotką lub odkurzaczem.
 3. Pozostały brud wytrzyj wilgotną ściereczką.
 4. Używaj naturalnych detergentów, aby z grilla nie wydobywały się chemiczne zapachy czyszczące.
 5. Umieść kratkę wentylacyjną z powrotem na swoim miejscu.

Niektórych kratek nie da się odkręcić, a przy starych nawiewnikach też nie jest to rozsądne, bo nie zawsze da się je odpowiednio wymienić. Pokrywy otworów wentylacyjnych, których nie można odkręcić, nadal można czyścić odkurzaczem, szczotką, kompresorem lub aerozolem.

Czyszczenie kratek wentylacyjnych za pomocą suwaków

Kraty okienne są często wyposażone w mały suwak do otwierania i zamykania kraty. Nie zalecamy zamykania tej kratki, ponieważ zawsze potrzebny jest dopływ świeżego powietrza. Możliwe jest, że suwak grilla zablokuje się z powodu nadmuchanego brudu. Dlatego ważne jest, aby je regularnie czyścić w następujący sposób:

 1. Czy suwak jest zablokowany? Następnie ostrożnie odkurzyć grill odkurzaczem.
 2. Następnie spryskaj kratkę i suwak (naturalnym) środkiem czyszczącym.
 3. Pozostaw na chwilę do wchłonięcia i wyczyść wilgotną szmatką.
 4. Jeśli kratka nadal jest zablokowana, może być konieczne odkręcenie kratki w celu usunięcia brudu.
 5. Ostatnim rozwiązaniem jest wymiana kratki.

Czyszczenie zaworu wentylacyjnego

Zawory wentylacyjne służą do nawiewu i wywiewu powietrza przy pomocy skrzynki wentylacji mechanicznej lub centrali WTW. Czyszczenie zaworu wentylacyjnego odbywa się w następujący sposób:

 1. Odłącz zawór wentylacyjny od kanału wentylacyjnego.
 2. Zaznacz położenie zaworu po wewnętrznej stronie wodoodpornym markerem. Zawory są ustawione w określony sposób; ważne jest, aby pozostały w tej samej pozycji dla optymalnego działania systemu.
 3. Następnie zawór można łatwo wyczyścić wodą z mydłem lub wilgotną szmatką.
 4. Ponownie użyj naturalnych środków czyszczących.
 5. Odkurzyć początek kanału wentylacyjnego odkurzaczem i szczotką
 6. Wymienić zawór zgodnie z prawidłowym oznaczeniem na wewnętrznej stronie.

Aby oszczędzić sobie trochę kłopotów, możesz również umieścić filtr stożkowy za zaworami wydechowymi. Dzięki temu żadne zanieczyszczenia nie przedostaną się do kanałów i skrzynki wentylacyjnej. W ten sposób montaż klimatyzacji Wrocław będzie działał krócej.

Czyszczenie systemów wentylacyjnych

Jeśli masz system wentylacyjny i zauważysz, że przestał on działać prawidłowo, może to być spowodowane zbyt dużym zabrudzeniem kratek wentylacyjnych. Jeśli są zatkane brudem, może dojść do zasysania niewystarczającej ilości świeżego powietrza.