Czym jest melatonina i jak działa?

Czym jest melatonina i jak działa?

25 listopada 2022 Wyłączono przez Barbara

Co robi melatonina?

Melatonina spray przygotowuje organizm do snu. Obniża temperaturę ciała, ciśnienie krwi, hormony stresu i czujność, pomagając odpłynąć. 

Suplementy mogą zrobić to samo , obniżając temperaturę ciała i sprawiając, że czujesz się senny, a także mogą zmieniać czas twojego zegara biologicznego. W zależności od tego, kiedy je bierzesz i ile bierzesz, możesz poczuć się senny po 20 minutach lub może minąć kilka godzin, zanim odczujesz efekty.

Jak działa melatonina?

Skoro już wiesz, że melatonina pomaga zasnąć, jak dokładnie działa? 

W Twoim ciele 

Jądro nadskrzyżowaniowe (SCN) to grupa neuronów w podwzgórzowej części mózgu. Jest to główny zegar twojego rytmu okołodobowego, na który wpływa światło przechodzące przez siatkówkę i nerw wzrokowy. 

Dopóki światło jest wystarczająco słabe, SCN powie szyszynce w twoim mózgu, aby zaczęła wytwarzać melatoninę na dwie godziny przed twoim biologicznym snem. Ten moment naukowcy zajmujący się snem nazywają początkiem melatoniny przy słabym świetle (DLMO).

Wraz ze wzrostem ilości melatoniny w organizmie obniża się temperatura ciała, ciśnienie krwi, hormony stresu i poziom czujności, przygotowując się do snu. 

Melanopsyna jest fotopigmentem w naszych oczach, który po aktywacji światła hamuje syntezę melatoniny. Tak więc, kiedy się budzisz, ekspozycja na światło hamuje produkcję melatoniny, sygnalizując mózgowi, że jest dzień i resetując rytm dobowy. 

W formie suplementu 

Kiedy bierzesz suplement melatoniny, nie zmusza to twojego ciała do snu, jak robią to tradycyjne pigułki nasenne. Zamiast tego oszukuje mózg, by pomyślał, że to zachód słońca, zmuszając go do wyciszenia się i przygotowania do snu. 

Twoja temperatura ciała i poziom czujności są obniżone i, w zależności od tego, kiedy go zażyjesz, łatwiej będzie ci zasnąć wcześniej lub później niż zwykle. To dlatego, że suplementy melatoniny działają jako chronobiotyk lub coś, co może zmienić czas twojego rytmu dobowego. Rzeczy takie jak to, kiedy twoje ciało wytwarza własną melatoninę (aby pomóc ci zasnąć), kortyzol (aby cię obudzić), a kiedy chce spać i obudzić się, może nastąpić wcześniej lub później. 

Melatonina utrzyma się w twoim systemie przez cztery do ośmiu godzin . Jednak nie musisz przyjmować melatoniny każdej nocy, aby zasnąć . Działają najlepiej, gdy chcesz spać, gdy naturalny poziom melatoniny jest niski. 

 

Propolis jest produkowany przez pszczoły miodne. Robią to, łącząc żywice zebrane z roślin i drzew z enzymami. Używają go do ochrony swoich uli przed infekcją – ale jest on również używany przez ludzi jako lekarstwo od tysięcy lat!

Egipscy kapłani-lekarze po raz pierwszy zastosowali propolis jako lekarstwo, obserwując jego rolę w ulu i już z powodzeniem stosowali go do mumifikacji.

Propolis był wymieniany w traktatach medycznych od czasów arabskich, greckich i rzymskich aż do końca XIX wieku – jako naturalny środek wspomagający różne problemy zdrowotne, w tym problemy z oddychaniem i stawami, a także infekcje i choroby skóry. Dziś propolis krople to całkowicie naturalny produkt o właściwościach antyseptycznych.

Podjęto wiele prób wyizolowania tych konkretnych substancji chemicznych w propolisie, które uważa się za „substancje aktywne”, ale ogólnie naukowcy zgadzają się, że to połączone i synergiczne działanie propolisu pozostaje najbardziej skuteczne.

Badania farmakologiczne – badania, które dotyczyły propolisu in vitro, czyli nie u ludzi – wykazały między innymi właściwości antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające i antyseptyczne propolisu.

Fakt, że propolis ma tak wiele różnych właściwości, sprawia, że ​​może on działać w sposób całościowy lub „holistyczny” – to znaczy poprzez jego zdolność do wyzwalania własnych mechanizmów bojowych organizmu, a nie poprzez zabijanie lub niszczenie określonych bakterii, wirusów lub grzybów.