Septyka- rodzaje szamb.

Septyka- rodzaje szamb.

5 grudnia 2022 Wyłączono przez Barbara

Różne typy szamba charakteryzują się głównie materiałem użytym do ich produkcji. Systemy szamba są teraz dostępne z lekkich materiałów, takich jak tworzywa sztuczne i włókno szklane, a także mogą być dostarczane w postaci zdemontowanych elementów, co ułatwia transport.

Jeśli myślisz o zbudowaniu wbudowanego szamba, masz kilka opcji:

Szamba betonowe 

Betonowe szamba są szczelne i mocne i są idealnym preferowanym pojemnikiem do przechowywania i oczyszczania szamba na miejscu.

Betonowe szamba są bardzo mocne, ale ich instalacja wymaga dostępu do dźwigu samochodowego.

To, że beton jest materiałem porowatym, nie oznacza, że ​​woda może przez niego łatwo przepływać. Istnieje różnica między porowatością a przepuszczalnością. Porowatość jest miarą proporcji całkowitej objętości betonu zajmowanej przez pory, podczas gdy przepuszczalność odnosi się do przepływu czegoś (w tym przypadku wody) przez beton pod wpływem różnicy ciśnień. Faktem jest, że nie ma przepływu wody przez dobrej jakości beton.

Przeczytaj także:   Konserwacja szamba: wskazówki zapobiegawcze

Szamba murowane lub z bloczków betonowych ze spoinami cementowymi

Najgorsze zbiorniki to te, które są budowane z bloczków betonowych na miejscu. Czasami bloki są po prostu umieszczane, a nie cementowane. Nawet jeśli są zacementowane, lata działania kwaśnych ścieków rozpuszczą zaprawę. Zbiorniki te mogą się zawalić bez ostrzeżenia i mogą być niezgodne z lokalnymi przepisami dotyczącymi planowania i ochrony środowiska.

Chociaż można je znaleźć w niektórych miejscach, ten typ dołu jest nieużywany

szamba prefabrykowane

Prefabrykowane szambo  jest   idealne dla małych domów, drugich domów i gospodarstw rolnych na obszarach wiejskich bez przyłącza kanalizacyjnego, gdzie ścieki wytwarzane są w niewielkich ilościach lub tylko sporadycznie. Stanowią one również rozwiązanie tymczasowe do czasu podłączenia do kanalizacji ogólnej.

Wykonane z jednego elementu, prefabrykowane szamba są lekkie i łatwe w transporcie i montażu. Te domowe oczyszczalnie ścieków są produkowane w wielu rozmiarach i kształtach. W zależności od materiału mogą to być:

  • włókno szklane : są wykonane w kształcie „cebuli”
  • szamba z tworzywa sztucznego/polietylenu o dużej gęstości : są bardziej odporne na utlenianie i naturalne procesy chemiczne zachodzące w szambie. Jednak ich mniejsza waga czyni je bardziej podatnymi na uszkodzenia strukturalne, a nawet poruszanie się w ziemi w okresach mokrej gleby. Konieczna jest ostrożna instalacja, aby zapewnić, że zbiornik nie ulegnie uszkodzeniu.
Przeczytaj także:   Jak działa szambo

Prefabrykowane szamba to małe oczyszczalnie ścieków odpowiednie dla populacji do 50 równoważnych mieszkańców.

Niektóre prefabrykowane szamba mają teleskopową pokrywę ułatwiającą kontrolę szamba.

zbiorniki stalowe

 

Stalowe zbiorniki lub cysterny rdzewieją, zwłaszcza gdy są zakopane w ziemi, więc w ogóle nie są zalecane.

Pokrywa stalowego szamba może zostać tak skorodowana, że ​​osoba idąca po niej może wpaść do środka. Zwykle są zaprojektowane na około 20-25 lat.

Hermetyczność i uszczelnienie

Wodoszczelność jest cechą konstrukcji, dzięki której nie przepuszcza ona wody. Hermetyczność jest cechą konstrukcji polegającą na nie dopuszczaniu do wycieków wody przez jej połączenia. Wszystkie prefabrykowane szamba muszą być hermetyczne, aby zapobiec przedostawaniu się wody do systemu lub wypływaniu z niego, ponieważ mogłoby to nasycić pole absorpcyjne. Może to spowodować awarię systemu i nieprzyjemne zapachy.

poziome szamba.

Kompaktowe szambo

Kompaktowe szamba wykonane są z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE/HDPE) i posiadają tlenowy filtr biologiczny , dzięki czemu nadają się do oczyszczania ścieków.

Szambo akumulacyjne

Szambo to szczelna i zamknięta obudowa wykonana z polietylenu, betonu itp., do której trafiają ścieki w celu ich późniejszego okresowego usuwania przez uprawnionego kierownika. Nie ma sytuacji rozlania, więc nie jest wymagane żadne zezwolenie.

Przeczytaj także:   Jak zlokalizować stary szambo

Różnica szambo i szambo

Chociaż szambo i szambo mają wspólne cechy, każdy z nich odnosi się do innego sposobu oczyszczania ścieków. Szambo  to prosty wykop wykonywany na terenie, do którego trafiają  ścieki bez uprzedniego oczyszczenia, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

W przypadku szamba większość materii organicznej jest usuwana zanim woda wróci do gruntu.

Obecnie szambo jest zabronione w większości cywilizowanych krajów.